SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Windows 7 už oddnes nemá podporu. Čo by ste mali vedieť?

Operačný systém nedostane záplaty.

Podpora systému Windows 7 končí 14. januára. Systém budete môcť používať naďalej, ale buďte opatrní.Podpora systému Windows 7 končí 14. januára. Systém budete môcť používať naďalej, ale buďte opatrní. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Spoločnosť Microsoft oznámila koncom minulého roka, že v polovici januára ukončí podporu pre operačný systém Windows 7.

Znamená to, že technologický gigant už nebude po 14. januári pre tento operačný systém poskytovať akúkoľvek technickú pomoc, aktualizácie ani vyvíjať ďalšie záplaty.

Ak by sa napríklad v systéme objavila závažná bezpečnostná diera, vývojári ju už neopravia. Microsoft vám nepomôže ani v prípade, ak by ste sa naň obrátili s chybami.

Stále obľúbený systém

Aj po vyše desiatich rokoch od uvedenia na trh ostáva Windows 7 naďalej veľmi obľúbeným systémom medzi používateľmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Anketa:
Používate operačný systém Windows 7?
Nie
324
Áno
1627
Hlasovalo: 1951
Hlasovanie otvorené:
od: 15.01.2019 12:43

Prekonal dokonca aj neskoršie verzie 8 a 8.1 a ľudia ho dlho uprednostňovali aj pred najnovším Windows 10, ktorý sa do popredia dostal až v poslednom období.

Podľa webu NetMarketShare v decembri Windows 10 bežal už na viac ako 53 percentách všetkých zariadení. Windows 7 má takmer 27 percent počítačov.

Ukončenie podpory sa teda týka miliónov ľudí po celom svete, ktorí majú starý systém vo verzii Home a Pro v notebookoch, desktopoch či tabletoch.

Operačný systém budete môcť používať naďalej aj po ukončení podpory. Neznamená to, že 15. januára ráno počítač nenaštartujete. Budete však musieť rátať s obmedzeniami a pri používaní byť obozretnejší než predtým.

Aké sú riziká, ak ostanete pri Windows 7?

Používanie nepodporovaného softvéru, či už programu, alebo operačného systému, má jeden hlavný problém. Skôr či neskôr ktosi objaví jeho zraniteľnosť a tú pravdepodobne nik neopraví.

Skryť Vypnúť reklamu

O zraniteľnosti sa navyše dozviete oveľa neskôr, ak vôbec.

Nezabezpečený systém, ktorý používajú milióny ľudí, môže predstavovať veľké lákadlo pre hackerov. Po nájdení zraniteľnosti môžu vyvinúť škodlivý kód, ktorý dieru využije a útočníkom umožní ľahko sa dostať k vašim dátam.

Ak pri Windows 7 ostanete aj po 14. januári, budete sa musieť oveľa viac spoliehať na bezpečnostné nástroje ako antivírusové programy a prísnejšie dbať na pravidlá bezpečného používania internetu.

Udržujte všetok softvér aktualizovaný. Pravidelne zálohujte. Nielen pre prípad, že by sa počítač pokazil, ale aj pre prípad, keby vám hacker zablokoval prístup k dátam a pýtal výkupné. Dajte si pozor na podozrivé e-maily a odkazy.

Rátajte tiež s tým, že postupom času vývojári prestanú vydávať verzie svojho softvéru kompatibilné s Windows 7. Reč nie je iba o hrách, grafických programoch či internetových prehliadačoch, ale aj o bezpečnostných nástrojoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým všetky vaše programy podporujú Windows 7, je všetko v poriadku. No len čo skončí aj ich podpora, mali by ste si nájsť kompatibilnú softvérovú alternatívu.

Čo robiť po ukončení podpory Windows 7

Ak nechcete ostať pri starom operačnom systéme, máte na výber niekoľko možností.

Zrejme najjednoduchšou je prechod na novší Windows 10. Jeho hlavné výhody sú, že systém dostáva pravidelné aktualizácie či záplaty a bežia na ňom programy, na ktoré ste zvyknutí a rozhranie je už celkom podobné.

Prechod môžete vykonať dvomi spôsobmi. Buď si kúpite samostatný operačný systém, ktorý si len nainštalujete. Uistite sa však, že máte dostatočne výkonný počítač.

Súvisiaci článok Microsoft naznačil, ako bude vyzerať nový operačný systém Čítajte 

Aj keď sú minimálne požiadavky Windows 10 naozaj veľmi nízke, starý hardvér môže nový operačný systém obmedzovať. V prípade kúpy samotného nového systému Microsoft odporúča maximálne tri roky starý počítač.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhou možnosťou je, že si zaobstaráte nový počítač, ktorý bude mať Windows 10 už nainštalovaný.

Môžete tiež prejsť na Windows 8. No zrejme nebude trvať dlho, kým Microsoft ukončí aj podporu tejto verzie operačného systému.

Pokročilejší používatelia môžu prejsť aj na bezplatný otvorený systém Linux, o ktorý sa stará rozšírená komunita a ktorý dostáva pravidelné záplaty.

Prípadne, ak už viac nechcete používať riešenia od Microsoftu, môžete ukončenie podpory využiť na prechod k značke počítačov Mac od spoločnosti Apple. Väčšina programov, ktoré poznáte z prostredia Windows, funguje aj na macOS. Samozrejmosťou je dobré zabezpečenie. Táto voľba je však zo všetkých spomenutých najdrahšia.

Čo znamená koniec podpory Windows 7 pre firmy

Jedine podniky, ktoré majú počítače s Windows 7 v edícii Enterprise, sa nemusia s kúpou nových systémov ponáhľať. Microsoft pre nich ponúka rozšírené aktualizácie zabezpečenia až do januára 2023.

Skryť Vypnúť reklamu

Záplaty pre firemný Windows 7 budú za ročný poplatok, pričom za každý počítač so systémom sa platí zvlášť.

Cena pre malých zákazníkov je 65 eur, cena pre veľkých zákazníkov s viac ako päťsto počítačmi je 59 eur, respektíve 30 eur, ak používajú službu Microsoft 365. Pre detailnejšie informácie je vhodné obrátiť sa na obchodného zástupcu alebo licenčného partnera spoločnosti.

Viac informácií Microsoft ponúka na svojom webe aj v slovenčine.

Podporu pre špeciálne verzie Windows 7 Embedded, ktoré sú určené pre vstavané a jednoúčelové zariadenia ako tlačiarne, bankomaty či informačné stánky, Microsoft zatiaľ neukončil.

V článku bol uvedený nesprávny ročný poplatok 23 eur za rozšírenú podporu pre firmy. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Bezpečnosť na internete

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Microsoft
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.