SME

Americký robot bude na Marse pátrať po živote

Cieľom misie je preskúmať asi 250 metrov hlboký kráter.

Robotické výskumné vozidlo Curiosity.Robotické výskumné vozidlo Curiosity. (Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PASADENA. Robotické vozidlo, ktoré bude budúci rok vyslané na Mars, nebude len pátrať po stopách života, ale poslúži aj ako predvoj pre cestu človeka na povrch červenej planéty.

V piatok to uviedli vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), keď svoj nový prístroj predstavovali médiám.

Načítavam video...

Misia začne v júli

Vozidlo Mars 2020 je podľa agentúry Reuters takmer hotové a jeho misia má podľa aktuálnych plánov začať v júli.

Pri dĺžke tri metre a šírke 2,7 metra je veľké približne ako osobný automobil. Rovnako ako jeho predchodca Curiosity, ktorý na Marse pristál v lete 2012, má šesť kolies, ktoré mu umožnia pohyb v skalnatom teréne.

SkryťVypnúť reklamu

Je opatrené 23 kamerami, prístrojmi pre chemický rozbor látok, viac ako dvojmetrovým kĺbovým ramenom či dvoma "ušami" pre snímanie marsovských vetrov.

Poháňať ho bude miniatúrne jadrový reaktor.

"Bol navrhnutý pre hľadanie známok života, teda je vybavený veľkým množstvom rôznych nástrojov, ktoré nám pomôžu pochopiť geologický a chemický kontext na povrchu Marsu, a zároveň zhromažďovať vzorky s cieľom prepraviť ich jedného dňa späť na Zem," citovala agentúra AFP jedného z predstaviteľov misie Mars 2020 Matta Wallace.

Preskúma hlboký kráter

Čo zatiaľ novému prieskumnému robotovi chýba, je názov. Ten bude vybraný budúci rok, uvádza Reuters.

Vo februári NASA odošle prístroj do Kennedyho vesmírneho centra na Floride, kde bude dokončená montáž.

SkryťVypnúť reklamu

K Marsu by mal zo základne na myse Canaveral odletieť v júli, pristátie na červenej planéte je plánované na február 2021.

Cieľom misie je preskúmať asi 250 metrov hlboký kráter Jazero, ktorý bol podľa súčasných hypotéz kedysi plný vody.

Experti sa domnievajú, že na mieste je veľké množstvo nedotknutých sedimentov starých miliardy rokov, ktoré by mohli ukrývať pozostatky dávneho života.

"Pátrajú po pradávnom mikrobiálnom živote, z doby pred miliardami rokov, kedy sa planéta Mars oveľa viac podobala Zemi," uviedol Wallace.

Kľúčové výsledky

Priviezť na Zemi vzorky marsovských sedimentov sa doteraz ľudstvu nepodarilo. Wallace naznačil, že takýto scenár by mohol byť skutočnosťou okolo roku 2030.

Tiež mieni, že výsledky misie Mars 2020 budú kľúčové pre prípadnú výpravu ľudí na červenú planétu.

SkryťVypnúť reklamu

"Vnímame to ako predvoj ľudskej misie na Mars," povedal Wallace. Pripravované robotické vozidlo totiž bude testovať aj vybavenie pre výrobu kyslíka z oxidu uhličitého, ktorý je na Marse všadeprítomný.

Získaný kyslík by členovia eventuálnej výpravy potrebovali nielen na prežitie, ale aj na produkciu paliva pre spiatočnú cestu.

NASA sa aktuálne snaží na povrch Marsu dopraviť už svoje piate prieskumné vozidlo.

V poradí štvrté Curiosity po viac ako siedmich rokoch na planéte stále brázdi plošinu ležiacu juhovýchodne od krátera Jazero. Najnovší model má výskum vykonávať najmenej dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu