SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Blízka hviezda Betelgeuze sa správa zvláštne. Môže ju čakať explózia

Za nášho života neexploduje.

Jeden z najdetailnejších záberov hviezdy Betelgeuze.Jeden z najdetailnejších záberov hviezdy Betelgeuze. (Zdroj: ALMA)

WASHINGTON. Hviezda Betelgeuze v súhvezdí Orion, ktorá kedysi patrila k deviatim najjasnejším hviezdam zemskej oblohy, od októbra rýchlo stráca jasnosť.

Vedci preto nevylučujú, že vo vzdialenej budúcnosti exploduje.

Informovala o tom televízia CNN, ktorá spomína výskum profesora astronómie z americkej univerzity Villanova Eda Guinana.

Ešte v októbri Betelgeuze žiarila 2,5 krát viac, než teraz, keď sa v rebríčku najžiarivejších hviezd prepadla na 23. miesto.

Guinan, ktorý hviezdu so svojimi kolegami sleduje od 80. rokov minulého storočia, považuje Betelgeuze za kandidáta na supernovu, teda na hviezdnu explóziu.

Skryť Vypnúť reklamu

Betelgeuze, ktorá je červený nadobor, je podľa Guinana stará zhruba deväť miliónov rokov. Životný cyklus hviezd tejto veľkosti pritom trvá desať miliónov rokov.

"Aj keď už nadišiel jej čas, za nášho života neexploduje. Stane sa tak pravdepodobne v najbližších dvestotisíc až tristotisíc rokoch," povedal.

Súvisiaci článok Spŕška z hviezdnych explózií mohla usmrtiť morskú megafaunu Čítajte 

Betelgeuze patrí medzi premenné hviezdy, lebo pravidelne stráca a potom zase získava na jasnosti. Tieto cykly trvajú približne 420 dní. V uplynulých mesiacoch sa síce hviezda nachádzala vo svojom bežnom cykle, keď prichádzala o jasnosť, v porovnaní s minulými rokmi však bola zmena dramatickejšia.

Podľa matematických modelov by fáza útlmu mala skončiť v polovici januára. Guinan ale upozornil, že Betelgeuze sa často riadi vlastnými pravidlami a vypočítané modely správania nerešpektuje.

Skryť Vypnúť reklamu

"Osobne si myslím, že sa vráti späť, ale pozorovať zmenu hviezd je zábavné," uviedol. Je podľa neho tiež možné, že hviezda bude pokračovať v útlme jasnosti. To by znamenalo, že sa ocitneme tesne pred úžasným svetelným javom, dodal.

Keďže je od nás Betelgeuze vo vzdialenosti zhruba sedemsto svetelných rokov, čo je v galaktickom meradle možné považovať za tesné susedstvo, prípadná explózia by mala vplyv aj na Zemi.

"Bude to veľmi jasná hviezda, ktorá bude viditeľná aj počas dňa," povedal Guinan. Uviedol, že bezprostrednou hrozbou pre život na Zemi Betelgeuze nebude, ultrafialové žiarenie z hviezdnej explózie by ale mohlo spáliť ozón v atmosfére.

Až existujúca Betelgeuze vyhorí na železné jadro, keď už nebude schopná jadrovej fúzie, tak sa rýchlo zrúti, čo následne povedie k explózii.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalý červený nadobor sa rozžiari jasnou modrou farbou, ktorá bude žiariť tri až štyri mesiace. Proces vyhasnutia potom potrvá zhruba rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu