JAKARTA, BRATISLAVA. Dávny človek vzpriamený vyhynul takmer na celom svete pred pol miliónom rokov. Na jednom mieste však prežil a darilo sa mu ešte stovky tisíc rokov.
Vedci pomocou nového datovania zistili, že homo erectus, alebo človek vzpriamený, žil odrezaný na ostrove Jáva ešte pred stotisíc rokmi. Vtedy už v ostatných častiach zrejme druh dávno vyhynul.
Naznačuje to nový výskum vo vedeckom časopise Nature. Zistenia tiež načrtávajú, že stopy po homo erectus by sa mohli nachádzať aj v DNA dnes žijúcich ľudí.
Zabila ich klimatická zmena?
Človek vzpriamený sa prvýkrát objavil v Afrike pred 1,9 miliónmi rokov. Mal malý mozog, mohutné nadočnicové oblúky a dokázal vyrábať jednoduché kamenné nástroje.

Z Afriky sa homo erectus postupne rozšíril do Ázie.
Na ostrov Jáva sa dostal cez úzke pásy odkrytej pevniny pred 1,6 milióna rokov. Súš neskôr zaplavilo more a jedinci zostali na indonézskom ostrove odrezaní.
Ostatky po týchto dávnych ľuďoch našiel v 30. rokoch minulého storočia tím holandských archeológov. Objavili dvanásť čiastočných lebiek a dve kosti z nôh.
Vedcom bolo hneď jasné, že išlo o jedincov druhu homo erectus. Nedokázali však určiť dobu, z ktorej kosti pochádzali.
Ani s príchodom modernejších technológií sa datovanie nepodarilo. Stratili sa totiž informácie o pôvodnom mieste nálezu, ktoré sú pri určovaní veku dôležité. Vedci tak pracovali s celkom širokým rozsahom: kosti mali patriť jedincom, ktorí žili pred 550-tisíc až 27-tisíc rokmi.