ATÉNY. Dve kráľovské hrobky staré okolo 3 500 rokov odkryli archeológovia v blízkosti mesta Pylos v juhozápadnej časti gréckeho polostrova Peloponéz.
Objavili ich neďaleko veľkého palácového komplexu z mykénskeho obdobia z konca doby bronzovej, informoval dnes spravodajský server BBC.
Vo vnútri hrobiek našli aj zlaté šperky.
Väčšia z hrobiek má priemer dvanásť metrov a jej kamenné steny sa zachovali do výšky 4,5 metra, čiže zhruba do polovice pôvodnej výšky. Druhá hrobka je o niečo menšia a jej steny teraz dosahujú do výšky dvoch metrov.
Obe patria medzi kupolové hrobky, prezývané aj tholos. Majú kruhový pôdorys s kužeľovou strechou alebo klenbou.

Vznikli skôr ako Nestorov palác, ktorého ruiny stoja obďaleč. Nestorov palác sa objavuje aj v gréckych eposoch Ilias a Odysea od epického básnika Homéra.
Hrobky boli sčasti vykradnuté. Strop na oboch sa však podľa archeológov zrútil už v antickom období. Vďaka tomu sa do nich v neskorších storočiach nedostali ďalší vykrádači a do dnešných čias sa zachovalo množstvo cenných predmetov vrátane pečatného prsteňa s vyobrazením býkov a obilných klasov či zlatého amuletu s egyptskou bohyňou Hathor.
Podľa historikov je nález ďalším dôkazom toho, že ľudia v mykénskom období (1600 až 1000 pred našim letopočtom) obchodovali s ďalšími civilizáciami v Stredomorí.