BRATISLAVA. Planéta Zem stojí na pokraji hromadného vymierania. Tvrdí to v tlačovej správe Slovenskej akadémie vied geológ Pavol Siman.
Uvádza, že ľudstvo momentálne vyprodukuje počas roka také množstvo emisií, aké by planéta Zem bez ľudskej činnosti vyprodukovala za desať rokov.
Vzhľadom na okysľovanie morí, stav ovzdušia, pitnej vody, znehodnocovania pôdy a rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov považuje aktuálny stav planéty za alarmujúci.
Rastie podiel oxidu uhličitého v ovzduší
V roku 1960 namerali v observatóriu Mauna Loa na Havajských ostrovoch podiel oxidu ohličitého (CO2) 313 ppm. To znamená, že v každom milióne častíc vzduchu sa vyskytovalo 313 častíc CO2. Dnešné merania ukazujú podiel CO2 na úrovni 415 ppm.
Ak sa podiel CO2 dostane na úroveň 500 ppm, bude to znamenať, že priemerná teplota na Zemi vzrastie o šesť až osem stupňov Celzia. To bude mať za následok výrazné zmeny na zemskom povrchu.
„Zem zažila najmenej päť hromadných vymieraní. Väčšina z nich súvisela s nárastom hladiny CO2 v ovzduší. Pri každom z nich vyhynulo minimálne 75 percent všetkého živého na Zemi,“ varuje Pavol Siman.
Výskumné skupiny pracujú na riešeniach

Geológ tvrdí, že treba postupne základným výskumom zaplniť medzeru v poznatkoch o možných dosahoch a scenároch, pripravovať sa na adaptačné procesy, nebezpečné udalosti a katastrofické predpovede, a prispôsobovať sa v prvom rade ekológii, nie ekonomike.
Výskumné skupiny Slovenskej akadémie vied už v súčasnosti pracujú na projektoch, ktorých cieľom nie je iba porozumieť súčasných klimatickým procesom, ale aj priniesť konkrétne riešenia na znižovanie hladiny CO2 v ovzduší.