BRATISLAVA. V našej galaxii sa nachádza približne sto miliónov čiernych dier, ktoré vznikli pri kolapse masívnych hviezd.
Jedna z nich by však vôbec nemala existovať.
Tisícky svetelných rokov od Zeme našli vedci čiernu dieru, ktorá odporuje súčasnej teórii o vzniku hviezdnych čiernych dier v Mliečnej ceste. Jej hmotnosť je takmer 2,5-krát väčšia, ako u iných dier rovnakého druhu.
Objav opisujú v najnovšom čísle vedeckého časopisu Nature.
Nemala by existovať
Nezvyčajnú čiernu dieru objavili vďaka jej susedovi - mladej modrej hviezde LB-1, ktorá sa od Zeme nachádza zhruba 13 800 svetelných rokov.

Astronómovia si všimli, že hviezda sa pravidelne a rýchlo pohybuje smerom k Zemi a od Zeme. Takýto pohyb značí, že obieha niečo masívne.
Ďalšie pozorovania naznačili, že hviezda susedí s obrovskou čiernou dierou, ktorá vznikla po kolapse inej hviezdy. Prekvapivo je približne 68-krát hmotnejšia ako Slnko.
"Podľa väčšiny súčasných modelov hviezdnej evolúcie by v našej galaxii nemali existovať čierne diery s takouto hmotnosťou," píše v tlačovej správe Čínskej akadémie vied vedúci výskumného tímu, Liou Ťi-feng.
Čierne diery, ktoré vznikajú po kolapse hviezdy, môžu byť podľa zaužívanej teórie maximálne 25-krát hmotnejšie ako Slnko.