SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Nórski bádatelia objavili v pohrebnej mohyle zvyšky tisícročnej vikingskej lode

Zvyšky lode našli na ostrove Edöy pri západnom pobreží Nórska.

OSLO. Nórski bádatelia objavili loď z vikinskej éry a odhadujú, že plavidlo je staré vyše 1000 rokov.

"Loď je významná pre naše všeobecné dejiny. Teraz musíme zistiť, ako ju čo najlepšie zachovať," uviedol vo svojom piatkovom vyhlásení nórsky minister pre klímu a životné prostredie Ola Elvestuen, ktorého cituje agentúra DPA.

Zvyšky lode boli nájdené na ostrove Edöy pri západnom pobreží Nórska. Lokalita nálezu sa nachádza neďaleko historickej cesty do mesta Trondheim.

Daná oblasť je bohatá na archeologické dedičstvo; na neďalekom ostrove sa našiel Kulisteinen - vyše 900-ročný runový kameň s najstaršou známou zmienkou o Nórsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvyšky plavidla boli objavené v pohrebnej mohyle. Prvotný výskum ukázal, že kýl lode má dĺžku 13 metrov, avšak v skutočnosti bola loď pravdepodobne ešte dlhšia; kormu a provu zrejme poškodila orba.

O náleze informovali archeológovia z Nórskeho ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva (NIKA), ktorí spolupracovali s miestnymi vedcami.

"Ešte je priskoro hovoriť o presnom veku lode, ale plavidlo musí pochádzať z obdobia vlády franskej dynastie Merovejovcov, teda z čias Vikingov, čo znamená, že má viac než 1000 rokov," povedal Knut Paasche z oddelenia digitálnej archeológie NIKA.

Obdobie vlády dynastie Merovejovcov spadá do rokov 570-800, kým vikinská éra sa datuje do rokov približne 800-1050.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu