ISS (obežná dráha). Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) dnes prvým z niekoľkých plánovaných výstupov do voľného priestoru začala náročnú opravu a údržbu magnetického spektrometra AMS.

Práce na zariadení, ktorého úlohou je merať kozmické žiarenie, je najväčšou výzvou od opravy Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, tvrdia médiá venujúce sa kozmonautike.
Astronauti Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Luca Parmitano a amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Drew Morgan zahájili výstup o 12:39 SEČ, keď prevádzku skafandrov prepli na batérie.
Počínanie dvojice je možné sledovať online.
Podporu im z paluby ISS poskytujú americké kolegyne Christina Kochová a Jessica Meirová, ktoré obsluhujú staničné robotické rameno Canadarm2.
Spektrometer AMS
- AMS je experimentálny modul časticovej fyziky pre meranie kozmického žiarenia.
- Jednou z úloh spektrometra je hľadať dôkazy o existencii antihmoty v kozmickom žiarení.
- Za projektom spektrometra stojí viac ako päťdesiat inštitúcií zo šestnástich krajín.
- Na príprave zariadení sa podieľala aj brnenská spoločnosť G.L. Electronic.
Dnešná pracovná služba mimo orbitálneho komplexu je plánovaná na šesť a pol hodiny. Astronauti zároveň pripravia pracovisko pri AMS pre najmenej tri ďalšie výstupy do otvoreného vesmíru.
Hlavnou úlohou dvojice astronautov dnes bude výmena chladiaceho systému AMS a oprava úniku chladiaceho média. Musia odmontovať a znova pripojiť osem trubíc chladenia a tiež opätovne zapojiť viacero dátových i elektrických káblov.
O náročnosti úlohy svedčí podľa odborníkov to, že AMS nebol navrhnutý pre údržbu na obežnej dráhe, životnosť zariadenia bola totiž stanovená na tri roky.
Spektrometer pracuje na ISS od roku 2011 a jeho misia bola natoľko úspešná, že bola predĺžená ďaleko za predpokladanú životnosť. Na terajšie opravné a revízne práce boli vyvinuté úplne nové postupy a tiež viac ako dvadsiatka unikátnych nástrojov.