SME
Utorok, 21. január, 2020 | Meniny má Vincent
PODCAST KLIK

Klik: Facebook má nové logo a staré problémy

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik(Zdroj: SME - Miro Mezei)
((piano))

Vypočujte si podcast Klik

V prehľade sa dočítate:

 • Vymysleli naozaj užitočný blockchain
 • Ako neurónové siete menia astrofyziku
 • Prečo Facebook mení logo
Článok pokračuje pod video reklamou

Prehľad správ

Po dlhej dobe sa objavil zaujímavý nápad postavený na blockchaine. Technológia, na ktorej je postavená napríklad virtuálne mena bitcoin je v zásade decentralizované úložisko, ktoré udržujú v chode všetci prevdázkovatelia siete. Bitcoin takéto úložisko používa na to, ab viedol záznam o transakciách a hodnote peňaženiek všetkých účastníkov.

Nový startup Arweave ale myšlienku blokchainu využíva na to, aby na webe postavil trvalé decentralizované úložisko dát. Do blockchainu môžete za poplatok pol centa za megabyte uložiť súbor, ktorý potom sieť rozošle do celého blockchainu. Tento súbor bude podľa prevádzkovateľov navždy dostupný na webe bez toho, aby ste museli platiť ďalšie peniaze.

Sieť využíva fakt, že cena za prevádzkovanie internetového úložiska klesá každý rok približne o tridsať percent. V princípe si v predstihu pýta veľa peňazí ,ale tým, že preplatíte sumu za uloženie pri vložení súboru, môže sieť rátať s tým, že ďalší rok bude prevádzkovanie úložiska lacnejšie a pribudnú noví zákazníci. Tieto dva faktory by mali udržať sieť ekonomicky zdravú za predpokladu, že ceny za prevádzkovanie úložísk budú ročne klesať aspoň o pol percenta.

Trvalé úložisko môže byť výhodné pri zverejňovaní dokumentov, ktoré by niekto chcel scenzúrovať, prípadne obsah, ktorý chcete mať na webe navždy. Na technológii napríklad prevádzkujú internetové fórum.

Ak by obsah zo siete niekto chcel odstrániť, musel by na jeho vymazanie získať hlasy viac ako polovice prevádzkovateľov celého systému.

(TechCrunch)

Neurónová sieť pomáha riešiť starý problém astrofyziky. Ak chcete dopočítať vzájomné gravitačné pôsobenie a budúcu pozíciu troch na seba pôsobiacich telies, nemáte radosť. Predvídať budúce dráhy telies v systéme je ťažké, lebo ich pohyb nemá ustálený vzorec. Budú sa hýbať podľa zákonov fyziky, ale neviete ich ľahko predvídať. Počítače simuláciu samozrejme zvládnu, ale musia ju robiť takpovediac deň za dňom. V mierkach času a priestoru, ktoré sú zaujímavé pre astrofyzikov je už problém zapeklitý.

Nová neurónová sieť sa teraz naučila pozície telies "odhadnúť". Výskumníci natrénovali sieť na výsledkoch simulácie, ktorú vykonali tradičné počítače hrubou silou. Neurónová sieť sledovaním výsledkov naučila výsledok systému veľmi presne odhadnúť. Podľa výskumníkov je jej výpočtový proces 100 miliónov krát efektívnejší ako tradičné počítače.

(ScienceAlert)

Prečo má firma Facebook nové logo? Spoločnosť Facebook vlastní sociálnu sieť Facebook, sociálnu sieť Instagram, platformy WhatsApp a Messenger a mnohé ďalšie. Firma Facebook zmenila logo, ktoré sa píše verzálkami a prispôsobuje sa farbe platformy, s ktorou sa aktuálne viaže. Teda napríklad WhatsApp bude obsahovať nápis 'od Facebooku' (v zmysle, WhatsApp je firma vlastnená Facebookom) a nápis bude v zelenom gradiente.

Rebranding vyvolal rôzne reakcie, napríklad mladší ľudia sú zvyknutí používať v online komunikácii verzálky ako znak zvýšeného hlasu a na sociálne siete písali správy, že prečo na nich Mark Zuckerberg kričí. Spoločnosť zvažovala aj úplnú zmenu názvu, buď skratku na FB alebo úplne iný (ako materská firma Google - Alphabet). Avšak nakoniec sa podľa slov marketingového riaditeľa vzdali myšlienky, aby to nevyzeralo, že utekajú od zodpovednosti a chcú sa maskovať ako iná spoločnosť.

Jednou z hlavných príčin, prečo firma tlačí do popredia titul Facebook, má byť aj nedávna štúdia Pew Research, podľa ktorej iba menej ako 30 percent Američanov vie, že spoločnosť vlastní Instagram alebo WhatsApp.

Analytici a americkí novinári však vidia iný dôvod, podľa nich chce Facebook navonok aj dovnútra vyzerať ako jedna firma a mal by sa tým brániť prípadným budúcim protimonopolným šetreniam, ktorých výsledkom by mohlo byť rozdelenie firmy na samostatné entity. Svedčí o tom napríklad aj fakt, že zamestnanci Instagramu a WhatsAppu tento rok dostali nové emailové adresy, ktoré sú facebookové.

(Facebook, Bloomberg, Axios)

Microsoft mal konferenciu, ktorá bežného človeka nezaujíma. Na konferencii Ignite spoločnosť vedená Satyom Nadellom oznámila inovácie v segmente B2B, teda dôležité najmä pre firmy. V skratke, videli sme potvrdenie odklonu od firmy Windowsu k spoločnosti, ktorá vyrába nástroje pre prácu na všetky platformy.

Pár dní predtým Microsoft oznámil výsledky experimentu v japonskej divízii, v ktorej na mesiac počas leta vyskúšali 4-dňový pracovný týždeň s pozitívnymi výsledkami. Avšak neplánujú v tom pokračovať. V podcaste sme sa rozprávali o tom, že takáto zmena by musela byť celospoločenská, aby sa uchytila, nielen v rámci jednej spoločnosti.

(The Verge, The Guardian, CNET)

Správičky

Ako sa darí TikToku? O populárnej sociálnej sieti z Číny sme sa v podcaste Klik už niekoľkokrát rozprávali, o tom, ako ju Facebook považuje za konkurenciu alebo cenzúre, ktorú vykonávajú jej moderátori, aby bol obsah v súlade s pohľadom čínskej vlády. Na postavenie TikToku na Slovensku sa pozrel aj Filip Struhárik v MediaBrifingu. Zostavil aj rebríček najpopulárnejších Slovákov na sociálnej sieti, ktorý majú aj milióny fanúšikov. (Denník N)

Sloboda na internete klesá. Podľa štúdie Freedom on the Net 2019 klesla deviaty rok po sebe sloboda vyjadrovania a ochrana súkromia na internete. Autori to pripisujú najmä dvom faktorom - zvyšujúce sa zasahovanie do volieb a zvyšujúci sa štátny dohľad. Obidva trendy sa šíria najmä na sociálnych sieťach. V rebríčku krajín je na poslednom mieste Čína a na prvom Island nasledovaný Estónskom. (Vox.com)

Aké je podnikanie v Číne? Veľmi veľmi rýchle. Gilles Raymond opísal svoje skúsenosti s prácou pre čínsku spoločnosť potom, ako kúpili jeho startup. Naučilo ho to tri dôležité lekcie: 1) Hodnoty čínskych firiem sú úzko prepojené s politikou a záujmami štátu. 2) Vďaka takmer bezbariérovej komunikácii cez platformu WeChat dokáže aj globálna spoločnosť urýchliť rozhodovacie procesy. Nie je to ideálna platforma, ale rýchle správy nahradili porady a rozhodovanie sa deje rýchlo vďaka tlaku zhora. 3) Stále neexistuje ideálny nástroj na pre firmy, ktorý by bol "švajčiarskym nožíkom", namiesto toho celý svet používa niektorú z možných kombinácii asi desiatich nástrojov. (Monday Note)

Problém elektrických áut - čo s použitými baterkami? Podľa novej štúdie v Nature môžeme v budúcnosti čeliť problému s veľkým množstvom použitých batérií z elektrických áut, a preto sa od začiatku musí myslieť na ich recykláciu. Štúdia vychádza vo svetle zvyšujúceho sa dopytu a používania elektrickcýh vozidiel, ale zatiaľ málo výrobcov myslí na budúcu recykláciu. (The Verge)

Vyšli prvé recenzie na Microsoft Surface Pro X. Pozitíva sú dobrý dizajn, dobrá klávesnica a celkovo prémiový hradvér. Avšak zariadenie dopláca po softvérovej stránke. Vďaka novému čipu nie sú pre Pro X optimalizované viaceré používané programy, a kvôli tomu sa stáva nespoľahlivým zariadením. (The Verge, CNET, New York Times)

Magazín The Verge pripravil technologického darčekového sprievodcu.

Knižné odporúčanie: Tvorba úspešného zarábajúceho blogu. 40 autorov z Česka a Slovenska na viac ako 400 stranách spísalo, ako vytvoriť web, ktorý môže svojho majiteľa živiť.

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Rozhovory ZKH je diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Zoom je vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 3. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 5. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 6. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 7. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 8. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár
 9. Nové VIVO! Bratislava žne úspechy
 1. Hlavným partnerom súťaže Podnikateľka Slovenska sa stala BILLA
 2. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 3. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 4. Noerr advise NEI on acquisition of Kinex
 5. V košickom Kauflande pribudol nový McDonald´s
 6. Duálna akadémia: Na strednej škole sa vzdelávajú, aj zarábajú
 7. SEAT získal titul Company of the Year na CES 2020
 8. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 9. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 10. Nezabudnite na svoju povinnosť do konca januára 2020!
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 17 390
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 929
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 11 018
 4. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 10 238
 5. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 9 399
 6. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 8 609
 7. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 8 273
 8. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 7 668
 9. Vydávajú tých, ktorých sa iní báli. Vydavateľstvo Absynt 7 615
 10. Keď okolo neho kráčali, vždy spal. Čo prežívajú zachránení 7 588

Téma: Kryptomeny


Hlavné správy zo Sme.sk

Naživo: Ako vie Slovensko zmierniť klimatickú krízu?

Diskusné fórum venované otázkam klimatickej zmeny.

Trnkovi zrušili obvinenie v súvislosti s Tiposom

Trnku minulý týždeň zadržala polícia.

Dobroslav Trnka.

Nemám úctu k prezidentke, povedal v parlamente Danko

Matovič prišiel pred Danka s papierom, na ktorom bolo napísané: On je ožratý.

Igor Matovič prišiel pred Andreja Danka s papierom, na ktorom bolo napísané: On je ožratý.

Neprehliadnite tiež

Medzi 1. a 2. januárom 2016 vyplavilo more pri meste Whittier 6540 aliek tenkozobých.
Nový žijúci betón vo forme. Vznikol pomocou baktérií, želatíny a piesku.
Kapsula Crew Dragon na rakete Falcon 9 na Myse Canaveral.