BRATISLAVA. Väčšina ľudí žijúcich v západných krajinách je z pohľadu psychológie iná než zvyšok sveta.

Vyzdvihujú jednotlivca a tiež menej podliehajú očakávaniam svojho okolia než ľudia z iných končín, ktorí sú oveľa viac spätí s rodinou a kolektívom.
Kde sa táto odlišnosť vzala? Nová štúdia vo vedeckom časopise Science prináša prekvapivé vysvetlenie.
Jej autori hovoria, že ľudské vlastnosti západnej spoločnosti sú silne ovplyvnené pravidlami, ktoré zaviedlo západné kresťanstvo na začiatku stredoveku.
Zmena pravidiel
Pred viac ako 1500 rokmi bolo v Európe bežné, že manželstvo uzavreli príbuzní zo širšej rodiny. Diktovali to vtedajšie miestne náboženstvá či zvyky.
Ľudia žili v podstate pod jednou strechou vo veľkých klanoch či príbuzenstvách. Často si brali svojich bratrancov či sesternice, alebo iných vzdialených členov rodiny.

Dôvod bol pomerne prostý, takéto manželstvá udržovali bohatstvo v rodine. Príbuzenský okruh pre ľudí zároveň predstavoval záchrannú sieť v prípade, že sa im čosi stalo. Ostatní členovia príbuzenstva sa o nich postarali.
Z podobných vzťahov zároveň vyplývali aj určité povinnosti, ako napríklad pochovať vzdialeného príbuzného či ho dokonca pomstiť, ak ho ktosi zavraždil.
No zhruba od roku 500 sa vtedajší obraz spoločnosti začal postupne meniť. Spôsobili to nové pravidlá, kto prijali predstavitelia rozširujúceho sa západného kresťanstva.