SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Začali pátrať po temnej energii, hlavnej zložke vesmíru

O existencii temnej energie vedci iba tušia.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Zmodernizovaný teleskop v arizonskom observatóriu Kitt Peak začal snímať vesmír zatiaľ najpodrobnejším možným spôsobom v rámci výskumu, ktorý nám možno napovie niečo viac o temnej energii.

O tej, napriek tomu, že podľa aktuálnych výpočtov tvorí až 68 percent súčtu všetkej hmoty a energie vo vesmíre, nevieme zatiaľ takmer nič.

O existencii temnej energie iba tušia

Teleskop na Kitt Peak, nazvaný Spektroskopický nástroj pre temnú energiu (DESI) bude odteraz päť rokov kontinuálne snímať vesmír pomocou piatich tisícok optických vlákien, z ktorých každé sa bude správať ako samostatný miniteleskop.

Skryť Vypnúť reklamu

To znamená, že prístroj bude môcť snímať až päťtisíc rôznych galaxií naraz.

Súvisiaci článok Veľká anketa vedcov: čo je najväčšia nezodpovedaná otázka vo vede? Čítajte 

Pri ideálnych podmienkach by chcel medzinárodný vedecký tím, ktorý stojí za projektom DESI, skúmať každých dvadsať minút súbor nových päťtisíc galaxií. Za celý čas trvania projektu by takto chcel zmapovať 35 miliónov galaxií.

Temnú energiu podobne ako temnú hmotu, ktorá by mala tvoriť ďalších 23 percent súhrnu celkovej hmoty a energie vo vesmíre, zatiaľ nikto nevidel a o jej existencii vedci tušia len podľa vplyvu, aký má na viditeľnú, nám známu hmotu. Tej je vo vesmíre len 4,8 percenta.

Poznáme len päť percent vesmíru

V minulosti sa väčšina astronómov prikláňala k teórii, že rozpínanie vesmíru sa postupne spomaľuje a ako jeden z najpravdepodobnejších scenárov sa javil ten, že nakoniec dôjde k jeho opätovnému zmršteniu. Niektorí k tomu dodávali, že po ňom by teoreticky mohol nasledovať ďalší veľký tresk.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zánik Mayov, Sumeri aj temná energia. Čo chcú vedieť slovenskí vedci? Čítajte 

V roku 1998 však týmito teóriami otriasol objav, že rozpínanie vesmíru sa nespomaľuje, ale naopak zrýchľuje. To podľa dovtedajších výpočtov nedávalo žiadny zmysel, a tak fyzici zaradili do svojich modelov aj energiu, ktorá pôsobí proti gravitácii, a nazvali ju temná energia.

Podľa Ofera Lahava, profesora astronómie z University College London a jedného z členov tímu pracujúceho na projekte DESI, o temnej energii a temnej hmote ani desiatky rokov po ich objave "stále nevieme takmer nič". "Je jednoducho od veci žiť vo vesmíre, z ktorého poznáme len päť percent," povedal Lahav pre BBC.

"Ak prídeme na povahu temnej energie a zistíme, čo to je, môže to viesť k úplnej revolúcii vo fyzike," predpovedá izraelský vedec.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Serbin.

Za únosom Kováča videl od začiatku SIS.


a 1 ďalší 13 h

Počet pacientov v nemocniciach sa nezmenil, zostáva na čísle 81.


a 1 ďalší 1 h
Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga na OH v Tokiu 2020.

Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková obsadili štvrté miesto.


Boris Vanya 4 h

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 14 h
Rúrky, ktoré Turnerová objavila na skalách (vľavo) mohli vzniknúť, keď sa pri skale rozložila hubka pred 890-miliónmi rokov. Štruktúry sa ponášajú na moderné hubky (vpravo).

Hubky sú veľmi jednoduché živočíchy.


17 h