SME

Stredomorie ohrozia silné vlny horúčav a požiare. Rýchlo sa otepľuje

Vedci vyzývajú na zníženie emisií.

Stredomorie sa otepľuje veľmi rýchlo. Oblasť čakajú silné horúčavy i požiare.Stredomorie sa otepľuje veľmi rýchlo. Oblasť čakajú silné horúčavy i požiare. (Zdroj: UNSPLASH/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BARCELONA. V oblasti Stredomoria rastie priemerná teplota o dvadsať percent rýchlejšie, než je svetový priemer. Ak nebudú prijaté opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov, bude 250 miliónov ľudí v regióne do dvadsať rokov čeliť suchu a nedostatku vody.

Súvisiaci článok Stredozemné more sa plní plastmi. Problém zhoršujú dovolenkári Čítajte 

S odkazom na štúdiu Stredomorského inštitútu pre biodiverzitu a ekológiu to píše španielsky denník El País.

Výsledky vedeckej správy dnes predstavil jej koordinátor Wolfgang Cramer v Barcelone na stretnutí medzinárodnej organizácie Únia pre Stredozemie.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci o štúdii hovoria ako o prvej vyčerpávajúci vedeckej správe o zmene klímy v oblasti Stredomoria. "Nikdy predtým tu nebola takáto úplná syntéza," vyhlásil o niekoľkoročnej práci asi osemdesiatich vedcov Cramer.

Poznamenal tiež, že veľa ľudí v Stredomorí otepľovanie klímy mimoriadne ohrozuje, pretože žijú blízko pri mori, sú často chudobní a nemôžu sa tak pred vplyvmi zmien brániť alebo sa odsťahovať. Štúdia varuje, že v oblasti budú v budúcnosti intenzívnejšie vlny horúčav a častejšie suchá.

Ak by produkcia skleníkových plynov zostala na dnešnej úrovni, podľa vedcov by sa do roku 2040 zvýšila priemerná teplota v regióne oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou o 2,2 stupňa Celzia. Dnes je tam pritom vyššia o 1,5 stupňa. Hladina Stredozemného mora by do roku 2100 vystúpila o celý meter, čím by len v severnej Afrike ohrozila obydlia 37 miliónov ľudí. More by tiež zasolilo ornú pôdu pri ústí Nílu, Pádu, Rhôny a rieky Ebro na severe Španielska.

SkryťVypnúť reklamu

Každá tona oxidu uhličitého, o ktorú vyprodukujeme menej, má význam.

Wolfgang Cramer

Vedci tiež varujú pred častejším výskytom rozsiahlych požiarov. Rozloha oblastí zničených plameňmi v budúcnosti vzrastie zrejme aj podľa najoptimistickejšieho scenára o 40 percent.

Vyššie teploty tiež podľa štúdie každoročne spôsobia smrť čoraz vyššieho počtu ľudí, a to predovšetkým v mestách. Poklesne kvalita ovzdušia, čoraz viac znečistené budú tiež voda a pôda. To všetko povedie k častejšiemu výskytu dýchacích a obehových problémov.

Aj cez tieto značne pesimistické vyhliadky Cramer zdôrazňuje, že cieľom štúdie je politikom a ich poradcom "poskytnúť vyvážené informácie ohľadom rizika pre celú Stredomorskú panvu". Vedec ich tiež vyzýva k akcii: "Sever musí pomôcť juhu adaptovať sa a zaručiť stabilitu ekonomikám južných štátov. Každá tona oxidu uhličitého (CO2), o ktorú vyprodukujeme menej, má význam," uviedol Cramer.

Klíma

Ilustračné foto

Teplo a sucho zasiahli produkciu v Brazílii a vo Vietname.


TASR
Rachel Cleetusová (vpravo), vedúca riaditeľka pre politiku v Únii znepokojených vedcov.

Vedkyňa Cleetusová označila tento krok za bezohľadný a politicky motivovaný.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tibor Gašpar ukazuje fotku jaziev na bruchu Roberta Fica.

Využili, že majú prístup k spisu.


a 2 ďalší 304

Spoluautor tvrdí, že prešla odbornou oponentúrou.


91
Peter Schutz

Do tejto situácie ho dostáva Trumpova podpora „koalície ochotných“.


11
Atentátnik Juraj Cintula na súde.

Rentu pre Fica odmietajú aj voliči Smeru.


26
SkryťZatvoriť reklamu