Zo všetkého naviac ju baví na nočnej oblohe pozorovať kométy. Jedna jej dokonca priniesla aj manžela.
JANA CHESLEY pracuje v Laboratóriu prúdového pohonu (JPL) v Národnom ústave pre letectvo a vesmír (NASA). Noc čo noc pozoruje blízkozemské asteroidy, u ktorých existuje čo i len malé riziko zrážky so Zemou.

Pre SME porozprávala o asteroidoch, ktoré môžu ohroziť, ale aj tom, že vychovávať deti je ťažšie ako zdolať Ironmana na Havaji.
Mieri teraz na Zem nejaký nebezpečný asteroid?
Pokým NASA a vedci vedia, tak nie. V blízkej budúcnosti nás nečaká žiadne ohrozenie.
Nikto však nevie, čo sa môže objaviť zajtra, preto v našom centre každý deň a noc sledujeme dráhy blízkozemských asteroidov, ktoré by mohli zasiahnuť Zem.
Zajtra sa môže objaviť neznámy asteroid a zistíte, že ohrozuje Zem?
Je to možné.
Aj tak sa párkrát za rok sa stane, že niekde v atmosfére vybuchne celkom veľký meteor, o ktorom nikto nevedel ani niekoľko hodín pred výbuchom. Ako je to možné?
Skoro všetky asteroidy, ktoré sa priblížia k zemskej atmosfére, idú z dvoch smerov. Ak letia priamo od Slnka, nevieme ich pozorovať. Objavia sa, až keď sa dostanú blízko k Zemi.
Zvyčajne sú veľmi malé, majú niekoľko metrov. Zhoria v atmosfére, vybuchnú. Na Zem dopadnú ako centimetrové úlomky a nehrozí žiadna katastrofa.
Alebo idú z opačného smeru a vtedy ich môžeme pozorovať a objavíme ich predtým, ako sa priblížia k Zemi. Hlavný dôvod, prečo tie maličké, niekoľko metrové neobjavíme včas, je, že neohrozujú našu Zem, takže sa sústredíme na objavovanie a pozorovanie tých väčších a nebezpečných.

Nedajú sa pozorovať priamo z vesmíru?
Momentálne sú tri ďalekohľady, ktoré snímajú oblohu každý deň hlavne preto, aby objavili blízkozemské asteroidy.
Jeden je vo vesmíre a dva sú v Arizone a na Havaji.
Denne nájdu stovky asteroidov, ale ani oni nedokážu vidieť asteroid, ak k nám ide priamo od Slnka.
Takže ešte nepoznáme všetky blízkozemské asteroidy?
Kilometrových, ktoré by mohli urobiť globálnu katastrofu, poznáme 95 percent. Znamená to, že nevieme možno o približne tridsiatich asteroidoch, ktoré sú väčšie ako kilometer. Keďže sú veľmi veľké, určite ich objavíme niekoľko desiatok rokov dopredu a prípadnej katastrofe budeme vedieť zabrániť.
Ako môžu niekoľkokilometrové asteroidy unikať pozorovaniu?
Na svojej elipsoidnej dráhe sa môžu dostať až za Jupiter. V blízkosti Zeme preletia iba raz za niekoľko desiatok rokov.