BRATISLAVA. Celým vesmírom by sa podľa vedcov mala tiahnuť obrovská kozmická pavučina. Prepája hmotu, galaxie a iné telesá.
Medzinárodnému tímu astronómov sa podarilo spozorovať dve vlákna tejto pavučiny. Pomocou Veľmi veľkého teleskopu v Čile ich našli v starobylej kope galaxií vzdialenej dvanásť miliárd svetelných rokov od Zeme.
Štúdiu zverejnili vo vedeckom časopise Science.
Doteraz len náznaky
Keď sa po Veľkom tresku vesmír vyvíjal, podľa kozmológie vytvorila tmavá hmota akési vlákna, ktoré sa poskladali do obrovskej pavučiny. Tá sa tiahne naprieč celým vesmírom.

Tam, kde sa vlákna vodíka spojili a kde bola gravitácia silnejšia, sa hromadila bežná viditeľná hmota. Z nej postupne vznikli hviezdy, ktoré sa spájali do galaxií, a tie zas do kôp a superkôp. Vznikol tak vesmír, ako ho dnes vidíme.
Priamo pozorovať vlákna kozmickej pavučiny je veľmi ťažké, pretože ide o veľmi jemný, rozptýlený a chladný medzihviezdny plyn. Doteraz mali vedci iba náznaky jej existencie.
Teraz medzinárodný tím vedcov po prvýkrát videl, ako vlákna spájajú galaxie vo vzdialenej kope galaxií v súhvezdí Vodnár. Videli ich v podobe, akú mali, keď bol vesmír starý dve miliardy rokov.
Vlákna vodíka, ktoré astronómovia videli, majú dĺžku tri milióny svetelných rokov.
Dôležité pozorovania
V samotných vláknach navyše pozorovali galaxie, v ktorých prebiehal veľmi aktívny vznik hviezd. To naznačuje, že galaxiám poskytujú plyn, z ktorého vznikajú všetky telesá.
Aj keď ide len o malý kúsok celej kozmickej pavučiny, pozorovania týchto najnepatrnejších, no najväčších vesmírnych útvarov sú veľmi dôležité.
Umožňujú zistiť, ako sa vesmír postupne vyvíja, ako galaxie rastú a ako sa mení prostredie okolo nich.