SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Igor Lacík (profil finalistu vedeckého ocenenia)

Nové materiály môže zmeniť život ľuďom s cukrovkou.

Igor Lacík.Igor Lacík. (Zdroj: Linda Kisková Bohušová)

Tento článok si môžete prečítať vďaka ESET Science Award, oceneniu Nadácie ESET, ktoré podporuje výnimočnú vedu na Slovensku.

Anketa:
ESET ScienceAward: Hlasovanie o cene verejnosti
Marián Brestič
4194
Igor Lacík
198
Igor Podlubný
647
Zdenko Machala
475
Ján Tkáč
3322
Potvrďte svoj hlas
Hlasovalo: 8836

Anketa už bola ukončená.

Pacienti s cukrovkou 1. typu už nie sú odkázaní na celoživotné pichanie si inzulínu. Okrem injekcie či inzulínovej pumpy majú na výber aj transplantáciu buniek, ktoré by im tvorili chýbajúci hormón priamo v tele.

Aj vďaka výskumu Igora Lacíka z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied by sa transplantácie mohli stať bezpečnejšie a dostupnejšie.

Ako ochrániť bunky

Ľudia s cukrovkou 1. typu si nedokážu sami tvoriť inzulín. Hormón, ktorý je kľúčový pre reguláciu cukru v krvi, si musia pravidelne dopĺňať pomocou injekcií alebo inzulínových púmp. Časti pacientov však obvyklá liečba nevyhovuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Časté a nekontrolované výkyvy cukru komplikujú vonkajšie dávkovanie inzulínu a preto sa im nedarí udržiavať si hladiny cukru v norme. Extrémne kolísanie cukru môže byť veľmi nebezpečné, a preto môžu lekári pristúpiť k transplantácii pankreatických ostrovčekov.

Pankreatické ostrovčeky sú zhluky buniek s rôznou funkciou. „Jeden typ buniek v týchto ostrovčekoch sú takzvané beta bunky, ktoré produkujú inzulín,“ vysvetľuje Lacík princíp liečby pre SME.

Akýkoľvek druh transplantácie pritom má vážnu slabinu. Pacienti musia po zákroku užívať imunosporesíva. Ide o lieky, ktoré bránia tomu, aby imunitný systém pacienta napádal cudzie bunky. Potláčanie prirodzenej imunity však zároveň vystavuje telo riziku infekcie.

Transplantácia ostrovčekov a následné užívanie imunosupresív preto neprichádzajú do úvahy v prípade rizikových pacientov, detí či tehotných žien.

Skryť Vypnúť reklamu

Lacík so svojím tímom vidí riešenie v kapsuliach zo špeciálneho polyméru. Ostrovčeky tvoriace inzulín by v nich ochránili aj bez užívania liekov.

Úspešné testy na myšiach

„Kapsula má funkciu polopriepustnej membrány. Prepúšťa glukózu, inzulín, kyslík a živiny a zároveň neprepúšťa zložky imunitného systému, ktoré by ostrovčeky zničili,“ hovorí.

Každá polymérová mikrokapsula by obsahovala jeden až dva ostrovčeky. Zhluky buniek, ktoré sú viditeľné aj voľným okom, by sa transplantovali do brušnej dutiny a v nej sa rozptýlili.

Vďaka ochrannému obalu by v tele mohli dlhodobo kontrolovať hladinu cukru aj bez použitia potenciálne škodlivých liekov. Úvodnou ambíciou je ukázať, že táto metóda môže fungovať aj pol roka.

„Od myší sme sa posunuli k predklinickému modelu primátov,“ hovorí Lacík. Pozitívne, ale aj negatívne výsledky vníma ako užitočné skúsenosti, ktoré novú technológiu priblížia smerom ku klinickému testovaniu na ľuďoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotnú transplantáciu pankreatických ostrovčekov dosiaľ podstúpila viac než tisícka pacientov. Lekári vkladali ostrovčeky do ich tiel bez ochranného obalu, kapsuly totiž prechádzajú náročným vývojom a testovaním.

„Pacienti už dlho čakajú na tento typ liečby, ale príroda zatiaľ odoláva a finálne riešenie dlhodobej kontroly hladiny cukru u ľudí týmto spôsobom ešte zatiaľ neexistuje,“ povedal Lacík.

Náročnú a intenzívnu prácu jeho tímu, ktorou si získali uznanie aj v medzinárodnej komunite, by rád zviditeľnil aj prostredníctvom ceny ESET Science Award.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
ESET Science Award
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Novinár Marek Vagovič.
Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.