SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Igor Podlubný (profil finalistu vedeckého ocenenia)

Tvorí matematiku na opis zložitého sveta.

Igor Podlubný.Igor Podlubný. (Zdroj: Linda Kisková Bohušová)

Tento článok si môžete prečítať vďaka ESET Science Award, oceneniu Nadácie ESET, ktoré podporuje výnimočnú vedu na Slovensku.

Anketa:
ESET ScienceAward: Hlasovanie o cene verejnosti
Marián Brestič
4194
Igor Lacík
198
Igor Podlubný
647
Zdenko Machala
475
Ján Tkáč
3322
Potvrďte svoj hlas
Hlasovalo: 8836

Anketa už bola ukončená.

Na Slovensku pôsobí jeden z najcitovanejších vedcov v oblasti diferenciálnych rovníc. Jeho poznatky využívajú vedci na celom svete pri zostavovaní stále lepších modelov v rôznych oblastiach.

Profesor Igor Podlubný z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach sa zaoberá derivovaním a integrovaním neceločíselného rádu a aplikáciami týchto operácií v modelovaní a riadení procesov. Vo svojom odbore patrí medzi svetovú špičku.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vedecká práca Igora Podlubného v sebe spája precíznosť matematiky a užitočnosť inžinierskych a aplikovaných vied,“ povedal o jeho výskume profesor José Antonio Tenreiro Machado s univerzity ISEP v portugalskom Porte, ktorý pracuje v rovnakej oblasti výskumu.

Poznávanie sveta

Matematika je podľa Podlubného nástroj na poznávanie sveta. Vďaka nej dokážeme modelovať realitu pre následné praktické využitie.

„Derivácie a integrály neceločíselného rádu vypĺňajú takpovediac medzery medzi klasickými operáciami podobne, ako racionálne a iracionálne čísla vypĺňajú intervaly medzi celými číslami,“ opisuje matematik pre denník SME. „Ide o zovšeobecnenie toho, čo pred viac ako tristo rokmi vytvorili geniálni Newton a Leibniz.“

Diferenciálne rovnice neceločíselného rádu sú dôležité pri vytváraní čoraz lepších modelov reálnych dynamických procesov a systémov. Vďaka presnejším modelom vieme lepšie využívať svet okolo seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Aplikácie sú rozmanité, vysvetľuje vedec. Modely na základe jeho rovníc môžu napríklad opisovať mechanické a elektrické vlastnosti polymérov, efekty starnutia materiálov, prúdenie krvi v tele, využívajú sa v automatizácii a riadení procesov, spracovaní signálov či vo fyzike plazmy.

Najcitovanejší vedec

Význam a užitočnosť Podlubného prác sa odrážajú v značnom citačnom ohlase v prácach iných vedcov vo svete. Podľa Google Scholar je momentálne najcitovanejším vedcom v oblasti diferenciálnych rovníc a patrí medzi špičku aj v riadení procesov, aplikovanej matematike a matematickom modelovaní. Je tiež najcitovanejším vedcom na Slovensku. Pred siedmimi rokmi mu bolo udelené ocenenie Vedec roka.

„Jeho vedecký prínos ďaleko presahuje národnú úroveň. Jeho práce majú mimoriadny a dlhotrvajúci medzinárodný a multidisciplinárny vplyv,“ povedala o jeho práci známa matematička Virginia Kiryakovová z bulharskej akadémie vied. So slovenským vedcom sa spoznala v roku 1994 na vedeckej konferencii v Bulharsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednou z najcitovanejších celosvetovo známych Podlubného prác je jeho kniha o diferenciálnych rovniciach neceločíselného rádu, ktorá bola citovaná už viac ako 22-tisíckrát. „Je to veľmi jedinečný citačný impakt na jednu prácu“, dodáva Kiryakovová.

Igor Podlubný hovorí, že si matematiku obľúbil ešte v detstve cez vedecko-populárne knihy o matematike od Martina Gardnera. Matematika mu stále prináša radosť z objavovania, vidí v nej krásu a eleganciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
ESET Science Award
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Novinár Marek Vagovič.
Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.