SME
Štvrtok, 6. august, 2020 | Meniny má JozefinaKrížovkyKrížovky

Igor Podlubný (profil finalistu vedeckého ocenenia)

Tvorí matematiku na opis zložitého sveta.

Igor Podlubný.Igor Podlubný. (Zdroj: Linda Kisková Bohušová)

Tento článok si môžete prečítať vďaka ESET Science Award, oceneniu Nadácie ESET, ktoré podporuje výnimočnú vedu na Slovensku.

Anketa:
ESET ScienceAward: Hlasovanie o cene verejnosti
Marián Brestič
4194
Igor Lacík
198
Igor Podlubný
647
Zdenko Machala
475
Ján Tkáč
3322
Potvrďte svoj hlas
Hlasovalo: 8836

Anketa už bola ukončená.

Na Slovensku pôsobí jeden z najcitovanejších vedcov v oblasti diferenciálnych rovníc. Jeho poznatky využívajú vedci na celom svete pri zostavovaní stále lepších modelov v rôznych oblastiach.

Profesor Igor Podlubný z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach sa zaoberá derivovaním a integrovaním neceločíselného rádu a aplikáciami týchto operácií v modelovaní a riadení procesov. Vo svojom odbore patrí medzi svetovú špičku.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vedecká práca Igora Podlubného v sebe spája precíznosť matematiky a užitočnosť inžinierskych a aplikovaných vied,“ povedal o jeho výskume profesor José Antonio Tenreiro Machado s univerzity ISEP v portugalskom Porte, ktorý pracuje v rovnakej oblasti výskumu.

Poznávanie sveta

Matematika je podľa Podlubného nástroj na poznávanie sveta. Vďaka nej dokážeme modelovať realitu pre následné praktické využitie.

„Derivácie a integrály neceločíselného rádu vypĺňajú takpovediac medzery medzi klasickými operáciami podobne, ako racionálne a iracionálne čísla vypĺňajú intervaly medzi celými číslami,“ opisuje matematik pre denník SME. „Ide o zovšeobecnenie toho, čo pred viac ako tristo rokmi vytvorili geniálni Newton a Leibniz.“

Diferenciálne rovnice neceločíselného rádu sú dôležité pri vytváraní čoraz lepších modelov reálnych dynamických procesov a systémov. Vďaka presnejším modelom vieme lepšie využívať svet okolo seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Aplikácie sú rozmanité, vysvetľuje vedec. Modely na základe jeho rovníc môžu napríklad opisovať mechanické a elektrické vlastnosti polymérov, efekty starnutia materiálov, prúdenie krvi v tele, využívajú sa v automatizácii a riadení procesov, spracovaní signálov či vo fyzike plazmy.

Najcitovanejší vedec

Význam a užitočnosť Podlubného prác sa odrážajú v značnom citačnom ohlase v prácach iných vedcov vo svete. Podľa Google Scholar je momentálne najcitovanejším vedcom v oblasti diferenciálnych rovníc a patrí medzi špičku aj v riadení procesov, aplikovanej matematike a matematickom modelovaní. Je tiež najcitovanejším vedcom na Slovensku. Pred siedmimi rokmi mu bolo udelené ocenenie Vedec roka.

„Jeho vedecký prínos ďaleko presahuje národnú úroveň. Jeho práce majú mimoriadny a dlhotrvajúci medzinárodný a multidisciplinárny vplyv,“ povedala o jeho práci známa matematička Virginia Kiryakovová z bulharskej akadémie vied. So slovenským vedcom sa spoznala v roku 1994 na vedeckej konferencii v Bulharsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednou z najcitovanejších celosvetovo známych Podlubného prác je jeho kniha o diferenciálnych rovniciach neceločíselného rádu, ktorá bola citovaná už viac ako 22-tisíckrát. „Je to veľmi jedinečný citačný impakt na jednu prácu“, dodáva Kiryakovová.

Igor Podlubný hovorí, že si matematiku obľúbil ešte v detstve cez vedecko-populárne knihy o matematike od Martina Gardnera. Matematika mu stále prináša radosť z objavovania, vidí v nej krásu a eleganciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
ESET Science Award
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pražský súd zobral Majského do predbežnej väzby

Podnikateľ podal proti rozhodnutiu sťažnosť.

Jozef Majský na snímke z roku 2013.
Virologické testy na tzv. prasaciu chrípku  A(H1N1).
75 ROKOV OD BOMBARDOVANIA HIROŠIMY A NAGASAKI

Zničili celé mesto. Muži z Enola Gay nemali výčitky

Ušetrili sme veľa ľudských životov, tvrdili chlapi z lietadla, ktoré zhodilo bombu.

Posádka amerického bombardéru B-29 Superfortress, ktorý zhodil 6. augusta 1945 atómovú bombu na Hirošimu, v strede pilot Paul Tibbets.
Pavel Komorník, predseda predstavenstva spoločnosti Grafobal Group development a firmy NFŠ, ktorej momentálne patrí Národný futbalový štadión.

Neprehliadnite tiež

T-Mobile oslavuje rozšírenie 5G siete do stoviek malých miest naprieč USA
Archeológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Marián Samuel počas prezentácie a prehliadky nového archeologického nálezu drevozemného valu z 11. storočia.

Samsung ukázal nový Galaxy Note20

Je opäť väčší, výkonnejší, pracovitejší a samozrejme aj drahší.

Za masový úhyn slonov v Botswane môže zrejme prirodzený jed

Zvieratá začali hynúť v polovici mája.

V Botswane našli viac ako 350 mŕtvych slonov.