Text vyšiel pôvodne v septembrovom čísle časopisu Quark.
Genetická analýza kostí dávnych obyvateľov filištínskeho mesta potvrdila európsky pôvod záhadného etnika Filištíncov, po ktorom sa volá Palestína.
Vyplynulo to z prvého rozsiahlejšieho výskumu tohto typu, ktorý sa zameral na vzorku kostrových pozostatkov ľudí pochovaných pred 3 600 až 2 800 rokmi v Aškalone.
Toto mesto patrilo k pätici voľne spojených mestských kniežatstiev, tvoriacich doménu Filištíncov, ktorí ovládali prevažne nížinný juhozápad súčasného Izraela. Popri Aškalone to boli ešte Ašdod, Akkaron (Ekron), Gat a Gaza, v súčasnosti známa skôr z chmúrnejších príčin. Tri mestá ležali pri mori a mali prístavy (Aškalon, Ašdod, Gaza) a dve vo vnútrozemí (Akkaron a Gat).
Starozákonní nepriatelia
O Filištíncoch toho vieme veľmi málo. Nepoznáme jedinú ich písomnú pamiatku a len zopár slov z ich jazyka. Ani archeologické nálezy dosiaľ nie sú mimoriadne bohaté.

Najviac správ o tomto etniku podali jeho nepriatelia.
V prvom rade ide o staroegyptské nápisy z 12. storočia pred našim letopočtom, keď panoval faraón Ramesse III. Egypt vtedy čelil vpádu morských národov, ktoré sa mu po ťažkých námorných a pozemných bojoch v oblasti delty Nílu podarilo odraziť.
Národ Pelesetov, ako o nich písali Egypťania, sa po porážke pri Níle zjavne stiahol do spomenutých sídel v Izraeli, z ktorých väčšina bola staršieho dáta, ovládol ich a rozšíril.