BRATISLAVA. Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) získal medzinárodné ocenenie Joel M. Dalrymple Memorial Lectureship Award.
Ocenili ho za inovatívne úspechy v oblasti biomolekulárnej medicíny hantavírusov, ktoré sa prenášajú z hlodavcov na človeka. Informuje o tom Biomedicínske centrum SAV na svojom webe.
Priekopník
Boris Klempa pôsobí ako vedúci oddelenia ekológie vírusov na Virologickom ústave Biomedicínskeho centra SAV.

Venuje sa nielen hantavírusom, ktoré sa vyskytujú na Slovensku, ale podieľal sa aj na objavoch vôbec prvých hantavírusov v Afrike.
Považujú ho tiež za jedného z priekopníkov hľadania nových hantavírusov v netradičných hostiteľoch, akými sú hmyzožravce alebo netopiere.
Venuje sa aj iným vírusom, ktoré sa prenášajú zo zvierat na človeka, vrátane kliešťovej encefalitídy. Je tiež zodpovedný za slovenskú časť Európskeho vírusového archívu podporovaného Európskou úniou.
Z hlodavcov na človeka
Hantavírusy sa vyskytujú na celom svete, vrátane Slovenska. Prenášajú ich bežne hlodavce. Človek sa nimi môže nakaziť po kontakte s ich výlučkami. Hlavnými príznakmi sú horúčka a akútne zlyhanie obličiek s krvácajúcimi príznakmi alebo bez nich. Úmrtnosť je do desať percent.
V bývalom Československu zaznamenali prvé prípady ochorenia zaznamenané v roku 1953 a 1954 na východnom Slovensku.
Cenu udeľuje Medzinárodná spoločnosť pre hantavírusy (International Society for Hantaviruses) raz za tri roky počas svojej pravidelnej konferencie.
Tento rok sa konferencia konala začiatkom septembra v belgickom meste Leuven. Cena je venovaná pamiatke Joela McKeith Dalrympla, amerického vedca a jedného z priekopníkov výskumu hantavírusov.