Na zemi neexistuje takmer žiadny kút, ktorý by neobývala nejaká forma života. Mnohé drobné organizmy sa prispôsobili životu aj v extrémnych podmienkach.
Prežijú pre človeka smrteľné dávky žiarenia, vopchajú sa do pórov skál, prežijú vo vriacich podmorských otvoroch či na tých najsuchších a zároveň najmrazivejších miestach.
Tieto živočíchy sa volajú extrémofily. Ich meno znamená doslova milovníci extrémov.
Už ich samotná existencia naznačuje, že podobne odolné formy života by mohli prežiť aj v iných extrémnych svetoch – napríklad na Marse či ľadových mesiacoch Jupitera a Saturnu.
Toto sú niektoré z najzaujímavejších organizmov, ktoré dokážu prekonať extrémne až smrtiace podmienky na zemi.
Guinnessov rekord
Výskumníci z amerického Oregonu sa v 50. rokoch minulého storočia snažili nájsť nový spôsob zabíjania baktérií v konzervovanom jedle.

Potraviny chceli ochrániť pred skazením pomocou vysokých dávok žiarenia gama.
Konzervu s mletým mäsom teda vystavili radiácii, ktorá mala zabiť všetko živé. Dávka bola tritisíckrát vyššia než smrteľná dávka pre človeka.
Po čase sa však mäso v konzerve napriek ožiareniu pokazilo. Znamená to, že muselo byť kontaminované veľmi odolnou baktériou.
Vtedy vedci prvýkrát izolovali Deinococcus radiodurans. Doteraz je táto baktéria zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako "Forma života najodolnejšia voči radiácii."