ás zaujme komunikačná centrála Microcom PhoneBuddy Comfort.
FOTO - MILAN GIGEL
SMS správy na pevnej linke môžu pôsobiť trochu nezvyčajne. Nezabúdajte však na to, že existujú nasadenia, kde sú zaujímavým spestrením hlasových služieb. Môže ísť o offline zber objednávok, komunikáciu ľudí so sluchovým alebo rečovým postihnutím či iné špecifické prípady. Nie vždy pripadá do úvahy komplikovať riešenie počítačom, alebo použiť mobilný telefón. Vtedy prichádzajú na scénu špeciálne komunikačné zariadenia, ktoré s klávesnicou s rozložením písacieho stroja zaistia rýchlu tvorbu správ, ich príjem a spracovanie.
Zariadenie svojim dizajnom a vyhotovením na prvý pohľad pripomína akúsi nadrozmernú databanku alebo miniatúrny písací stroj, či počítač. Ide však o praktickú komunikačnú základňu, ktorá rozšíri funkcionalitu obyčajného telefónu pre pevnú linku o všetky doplnkové služby dnešných sietí. Zariadenie identifikuje prijímacie volania, umožní vám prácu s adresárom, zistí presný čas a ponorí vás do prúdov komunikácie.
FOTO - MILAN GIGEL
Mechanické vyhotovenie je akoby na mieru ušité pre použitie. Komunikácia s obsluhou prebieha prostredníctvom prehľadného maticového displeja s modrým podsvietením, sady funkčných tlačidiel, upozorňujúcej stavovej LEDky a klávesnice s tradičným QWERTY rozložením. Povrch polykarbonátového tela je upravený tak, aby odolával znečisteniu.
FOTO - MILAN GIGEL
Plne grafický displej je pri práci rozdelený do piatich riadkov a výrobca ho uspôsobil tak, aby mal dostatočne vysoký kontrast pri priamom osvetlení i pri umelom svetle. Automaticky aktivované podsvietenie čitateľnosti len prospieva. Komunikácia s používateľom prebieha v jednom z voliteľných jazykoch, medzi ktorými figuruje z nám blízkych čeština. Diakritické znamienka výrobca nepoužíva. Aby ste mali zaistenú vždy i doplnkovú stavovú informáciu, na bočných stranách maticovej časti displeja sa nachádzajú segmentové piktogramy, ktoré vás upozornia na zdvihnuté slúchadlo telefónu, novú správu, ich počty alebo na stav klávesnicových preraďovačov. V základnej zostave vás však displej nebude otravovať ničím iným ako preddefinovaným uvítacím textom a informáciou o čase. Akonáhle čosi vyžaduje pozornosť, pod displejom sa rozbliká i červená LEDka.
FOTO - MILAN GIGEL
Sada funkčných a navigačných tlačidiel je vyhotovená na membránovej platforme a poskytuje bezchybovú prevádzku. Okrem štvorice navigačných šípok sú v ponuke tlačidlá Enter, Escape, rýchly prístup k menu a k telefónnemu zoznamu. Keďže používateľské rozhranie je orientované smerom k textovému menu, viac toho ani netreba.
FOTO - MILAN GIGEL
Klávesnica pre vstup dát je vyhotovená rovnakou technológiou s tým, že dlhé tlačidlá ako Shift či medzerník sú vyrobené z pevnejšieho materiálu a nemajú problémy so spínaním - či už na ne kliknete v strede alebo na ich kraji. Typickej slabiny sa výrobca vyvaroval. Vďaka tradičnému rozloženiu sa texty vkladajú do zariadenia rýchlo a bez chýb. Samozrejme nie všetkými desiatimi, pretože klávesnica je na to príliš "tvrdá" a "primalá". Intuitívne písanie však zaisťuje dostatočnú rýchlosť. Niektoré špeciálne znaky sú zoskupené na tlačidlách cez funkciu, lokalizované rozloženie neočakávajte. I tak je večný problém s diakritikou medzi rôznymi značkami techniky. Na klávesnici nájdete skryté i dve tlačidlá pre rýchly prístup k funkciám - ruku s perom pre písanie SMS a CID pre zoznam čísiel zmeškaných prichádzajúcich hovorov.
FOTO - MILAN GIGEL
Klávesnica i displej sú vyspádované tak, aby bola zaistená ich plná funkcionalita i bez naklápania. Môžete tak prístroj pohodlne obsluhovať na pracovnej doske bez toho, aby ste ho s kabelážou museli uchopiť a manipulovať s ním. Ak však špecifické podmienky prevádzky takéto čosi vyžadujú, vďaka tvarovaniu spodnej časti je úchop istý a pevný.
FOTO - MILAN GIGEL
V spodnej časti nájdete dvojicu konektorov RJ-11 pre priebežné zapojenie medzi prívod telefónnej linky a telefónny aparát. Na jeho modeli nezávisí a zariadenie dokonale doplní i prístroj s rotačnou voľbou volaného čísla. zabudovaný telefónny zoznam, možnosť spätného volania a vytáčania čísel zaistí všetko potrebné. Prevádzka je možná i pri priamom pripojení k verejnej sieti bez asistencie telefónu. Vtedy vystačíte s jediným káblikom.
FOTO - MILAN GIGEL
Zariadenie má malú energetickú náročnosť a tak sa zaobíde i bez externého napájacieho adaptéra. Potrebnú energiu mu dodá štvorica alkalických monočlánkov formátu AA, ktoré je možné vymeniť i za opätovne nabíjateľné akumulátory. Zálohovanie obsahu pamäti však nie je doriešené.
FOTO - MILAN GIGEL
Keďže bez príslušenstva sa nezaobíde žiadne zariadenie, ani v tomto prípade nechýba pripojovací káblik a sada používateľských príručiek. Podľa nich zvládnete manipuláciu so zariadením i jeho nastavenie pre sprevádzkovanie.
FOTO - MILAN GIGEL
Primárnou úlohou zariadenia je odosielať a prijímať textové SMS správy v podporovaných sieťach a využívať rozšírené služby. V niektorých krajinách môžete pomocou alternatívnych SMS centier alebo príznakov správ odosielať i e-maily a prijímať ich. U nás je však táto služba zatiaľ nedostupná. Máte možnosť textové správy vytvárať, prijímať, ukladať si ich a odosielať. S veľkou klávesnicou vám to pôjde jednoducho a bez starostí. Ovládanie je takpovediac totožné s mobilným telefónom.
SMS správy je možné členiť do štyroch heslom chránených priečinkov, a tak môže byť mobilná komunikácia členov domácnosti oddelená.
Prichádzajúce hovory sú identifikované službou CLIP a ak ste si do zabudovaného adresára s kapacitou 50 čísiel preddefinovali svoje kontakty, zobrazí sa vám i meno volaného. Zmeškané hovory sa zaznamenajú do žurnálu z ktorého ich môžete spätne vytočiť bez toho, aby ste číslo preťukávali do telefónneho aparátu. Vytáčať je možné i čísla s telefónneho zoznamu s podporou funkcie opakovaného vytáčania. Funkcia žurnálu slúži i pre záznam posledných 90 prijatých hovorov a 30 odchádzajúcich.
SMS správy a služba CLIP sú nositeľmi časového údaju. Preto sa čas na zariadení dokáže nastaviť automaticky a vy máte vždy aktuálnu informáciu o čase i keď ostatné hodiny v domácnosti zlyhajú.
FOTO - MILAN GIGEL
Microcom PhoneBuddy Comfort nie je zaiste zariadením pre masy ale skôr pre špecifických používateľov. Ak by však prevádzkovateľ telefonickej siete spustil podporu odosielania e-mailov spolu so spätnou návratovou bránou, mohlo by ísť o veľmi zaujímavý spôsob komunikácie pre starších používateľov, ktorí by tak i bez znalostí počítačovej techniky dokázali komunikovať so svojimi vnúčatami v cudzine a zvyškom sveta, ktorý preferuje elektronickú komunikáciu v internete
Dostupnosť: http://www.microcom.sk
Orientačná cena: 1999 Sk s DPH