SME

India našla stratený modul

Riadiace stredisko stratilo kontakt s lunárnym modulom krátko pred pristátím na Mesiaci.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)
Načítavam video...

BANGALÚR. Indickí experti objavili miesto na povrchu Mesiaca, kde je sť stratený lunárny modul Vikrám. Zatiaľ s ním však nedokázali obnoviť kontakt. Informoval o tom server Space.com.

Komunikácia s modulom bezposádkovej kozmickej lode Čandraján-2 sa náhle prerušila počas pristávacieho manévra v piatok večer nášho času krátko predtým, ako mal pristáť v blízkosti málo preskúmaného mesačného južného pólu. Odvtedy nebolo jasné, čo sa s ním stalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Indická organizácia pre výskum vesmíru (ISRO) oznámila, že sa podarilo modul vypátrať až v nedeľu .

SkryťVypnúť reklamu

Odfotografovala ho kozmická loď Čandraján-2, ktorá je na obežnej dráhe okolo Mesiaca.

"Zistili sme polohu pristávacieho modulu Vikrám na mesačnom povrchu a orbiter (Čandraján-2) vyhotovil jeho infračervenú snímku," uviedol riaditeľ ISRO K. Sivan.

Súvisiaci článok Indický modul sa tesne pred pristátím na Mesiaci odmlčal Čítajte 

Experti sa pokúšajú o obnovenie kontaktu s modulom a budú to robiť najmenej 14 dní. Zatiaľ sa im však nepodarilo zachytiť nijaký signál. Nie je preto jasné, aký je jeho technický stav.

Kontakt s modulom technici ISRO stratili zhruba dva kilometre nad povrchom Mesiaca počas pristávacieho manévru.

S veľkou pravdepodobnosťou sa pokus o mäkké pristátie nevydaril a modul na mesačnom povrchu havaroval. Predstavitelia ISRO zdôraznili, že aj v prípade, že sa potvrdí nevydarené pristátie, Vikrám otestoval nové technológie, ktoré budú potebovať budúce vesmírne misie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôrazňujú, že všetky jeho systémy až do straty kontaktu fungovali bezchybne.

Kozmická loď Čandraján-2 s prvým indickým lunárnym pristávacím modulom na palube odštartovala 22. júla. India do prípravy misie investovala v prepočte viac ako 126 miliónov eur.

Na palube Vikrámu je aj lunárne prieskumné vozidlo, ktoré malo zhromažďovať údaje o vode, mineráloch, skalných útvaroch či o otrasoch mesačného povrchu a na Zem posielať získané dáta aj fotografie.

V prípade úspechu by sa India po USA, Sovietskom zväze a Číne stala štvrtou krajinou sveta, ktorej modul dokázal pristáť na mesačnom povrchu.

V apríli tohto roku sa podobný pokus Izraela nevydaril, keď sonde Berešit zlyhal motor asi desať kilometrov nad Mesiacom. Do vesmíru ju vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX a celú misia financovali prevažne súkromné zdroje

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu