BRATISLAVA. Slovenskí egyptológovia objavili na archeologickej misii v meste Tell el-Retábí zvláštny útvar. Predpokladajú, že ide o zvyšok prepravnej cesty, po ktorej egyptskí robotníci a vojaci roznášali stavebný materiál ako nepálené tehly.
Útvar pozostáva z pásu hlinenej maltoviny širokého necelé dva metre, ktorý je hrubý asi dvadsať centimetrov.
Cestu objavili pri výskume hradby pevnosti z doby faraóna Ramesseho III. (známy aj ako Ramzes), ktorý žil v 13. až 12. storočí pred Kristom.
"Tiahne sa pozdĺž vnútornej strany hradby, s odstupom tiež asi dva metre. Maltovina je vo vnútri vystužená vrstvou nepravidelných zelenkastých nepálených tehiel," opísal objav Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied.
Odborníci predpokladajú, že cestu nevyužívali na ťahanie nákladu, ale tehly po nej nosili pešo robotníci a vojaci. Nenašli na nej totiž žiadne stopy po ťahaní nákladu ako pri predošlých objavoch.

Prepravcovia mohli využívať závesnú tyč na šiju, ktorú v dobe Ramesseho III. poznali už viac ako tisíc rokov.
Doprava v starovekom Egypte sa spája predovšetkým s riekou Níl a plavbou po nej. Lode najrôznejšieho druhu zobrazujú nielen reliéfy v chrámoch a hrobkách či texty, ale aj pramene.
O pozemnej preprave sa vie omnoho menej a popisuje ju aj menej nálezov.
Výskum na Tell el-Retábí pokračuje do 29. septembra 2019. Zúčastňujú sa na ňom odborníci z Ústavu orientalistiky SAV a rakúskeho Ústavu pre orientálnu a európsku archeológiu ÖAW.