SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Test: Samsung Galaxy Note10+ je najlepší smartfón na trhu

Dotykové pero už k úspechu nepotrebuje.

(Zdroj: Matúš Paculík)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Samsung Galaxy Note10+
Páči sa nám:dizajn, špičkový displej, ergonómia používania
Nepáči sa nám:vysoká cena, priemerná nočná fotografia
Hodnotenie:9,5
Cena:1099 eur

Produkt na test poskytla spoločnosť Samsung

Ešte pred pár rokmi stačilo vyrobiť smartfón s veľkým displejom, pridať mu výkonný hardvér a prémiový model bol na svete. No dnes si aj neznámy čínsky výrobca dokáže objednať najnovší hardvér, pripraviť zaujímavý dizajn a keď pridá peknú farbu a dobrú cenu, určite osloví dostatok zákazníkov.

Stačí sa pozrieť na Honor, alebo Xiaomi, teda značky, ktoré veľkí výrobcovia ešte pred pár rokmi mohli pokojne ignorovať. Ich najlepšie smartfóny sú skutočne dobré a na prvý pohľad nie výrazne horšie ako to, čo za tisícku ponúka trojica Apple, Huawei a Samsung.

Posledná menovaná firma si navyše za svoj najnovší model Galaxy Note10+ pýta 1099 eur. Je táto cena adekvátna a má smartfón výrazne väčšiu pridanú hodnotu, ktorú ocení aj bežný používateľ?

Čo s takým veľkým displejom

Je zaujímavé sledovať, ako výrobcovia každým rokom posúvajú hranicu pri veľkosti displejov. Prvý Galaxy Note mal displej s uhlopriečkou 5,3 palca a rozlíšením 800 x 1280 bodov, takéto rozmery dnes nájdeme len pri smartfónoch s cenovkou pod sto eur.

Najnovší Note10+ má uhlopriečku 6,8 palca, čo je blízke k veľkosti prvých masovo rozšírených Android tabletov. No kým ich celkové rozmery zásadným spôsobom zväčšoval rám okolo displeja, tak v prípade nového Note je displej natiahnutý od okraja až po okraj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj vďaka tejto zmene sa smartfón drží v ruke príjemne a nemá tendenciu vypadnúť. No jeho lesklá zadná strana si zaslúži ochranný obal, keďže priťahuje mastnotu a hlavne vo svetlých verziách sa nevyhnete čisteniu aj niekoľkokrát do dňa.

Smartfón s tak veľkým displejom sa používa prekvapivo veľmi príjemne. Dokonca je možné väčšinu aplikácií ovládnuť jednou rukou, chce to len trochu cviku, prípadne prispôsobenia používateľského rozhrania.

Súvisiaci článok Sedem doplnkov, ktoré by ste si mali dokúpiť k novému smartfónu Čítajte 

Odmenou vám bude bezkonkurenčné množstvo zobrazených informácií a ergonómia, na akú nie sme pri väčšine smartfónov zvyknutí. Základné nastavenie ale miestom nešetrí a zobrazuje zbytočne veľký text a ikony.

Rozlíšenie je pritom dostatočne veľké, presnejšie 1440 x 3040 bodov. Znížiť ho môžete na 1080 x 2280 a na 720 x 1520. To posledné je pre väčšinu používateľov úplne zbytočné, no FullHD+ dokáže znížiť nároky na výkon a batériu pri zachovaní dostatočnej ostrosti obrazu.

Kvalita použitého Dynamic AMOLED displeja je vynikajúca, z podporovaných technológií nechýba HDR10+ a má aj vysokú svetelnosť, vďaka ktorej je používanie smartfónu bezproblémové aj počas slnečných dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre maximalizáciu plochy displeja nenájdete žiadny veľký výrez, veď si z neho firma aj pred rokmi robila srandu. Malý výrez v tvare kruhu má v sebe objektív predného fotoaparátu, ktorý úspešne funguje aj pri zabezpečení tvárou. Reproduktor pre hovory nehľadajte, zvuk tvorí samotný displej s pomocou vibrácií.

Čítačka odtlačkov prstov je opäť schovaná pod displejom na ergonomicky dobre zvolenom mieste. Rýchlosť a presnosť nie je úplne najlepšia, no ako záložné zabezpečenie postačuje.

Návykové pero

Zásadný rozdiel medzi sériou Galaxy Note a zvyškom konkurencie je v jeho pere a softvérovej úprave s označením One UI. Zároveň je s najväčšou pravdepodobnosťou tým hlavným dôvodom, pre ktorý je niekto ochotný investovať 1100 eur do nového smartfónu.

Úprimne ale treba napísať, že pri bežnom používaní pero vyťahovať nebudete. Nie že by bolo úplne zbytočné, no pri úprave používateľského rozhrania niekto konečne myslel aj na používateľa, ktorý má často voľnú len jednu ruku.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu