SME

Veľká koralová bariéra je v zlom stave. Zhoršili sa vyhliadky na jej záchranu

Hladujúce koraly uhynú.

Tri koralové útesy, ktoré sú súčasťou Veľkej koralovej bariéry. Záber ukazuje zhruba 15-kilometrov z 2 300 kilometrov dlhého koralového systému pri pobreží Austrálie.Tri koralové útesy, ktoré sú súčasťou Veľkej koralovej bariéry. Záber ukazuje zhruba 15-kilometrov z 2 300 kilometrov dlhého koralového systému pri pobreží Austrálie. (Zdroj: NASA/Earth Observatory)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

CANBERRA. Vyhliadky Veľkej koralovej bariéry sú do budúcnosti veľmi zlé. Obavy o jej budúcnosť zvyšuje klimatická zmena, pre ktorú stúpa teplota morskej vody pri pobreží Austrálie. Vyplýva to z údajov austrálskeho vládneho úradu, ktorý zhoršil prognózu tejto prírodnej pamiatky UNESCO na najnižšiu možnú úroveň.

Austrálsky úrad pre správu morského parku Veľká koralová bariéra (GBRMPA) vydáva hodnotenie stavu najrozsiahlejšieho koralového systému sveta každých päť rokov.

V roku 2014 označil jeho perspektívu za zlú, teraz svoju prognózu ešte o jeden stupeň zhoršil.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou hrozbou pre koralový útes pri severovýchodnom pobreží Austrálie je klimatická zmena. Jeho stav zhoršuje aj nadmerný rybolov, stavebné aktivity na pobreží či vypúšťanie nečistených odpadových vôd.

Správa poukazuje na rozsiahle blednutie koralových kolónií, ktoré v rokoch 2016 a 2017 zasiahlo dve tretiny útesu. Vyvoláva ho otepľovanie morskej vody, pre ktoré sa koraly začnú zbavovať farebných rias, ktoré im dopravujú výživné látky.

Ľahko vyblednuté koraly sa môžu pri ochladnutí vody ešte spamätať, horšie postihnuté, „hladujúce“ koraly sú však náchylnejšie na choroby a hynú.

Súvisiaci článok Ako vyzerala Zem pred desiatkami rokov? Stráca ľadovce aj zelený prales Čítajte 

Zhoršovanie stavu Veľkej koralovej bariéry má pritom vplyv na miestne komunity a turistický priemysel, pripomína GBRMPA.

Obavy z budúcnosti útesu vyjadril Výbor pre svetové dedičstvo UNESCO v roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšia správa austrálskeho vládneho úradu by preto mohla viesť UNESCO k tomu, že Veľkú koralovú bariéru zaradí medzi ohrozené pamiatky.

„Je kľúčové pristúpiť k radikálnemu celosvetovému riešeniu klimatickej zmeny, aby sa spomalilo zhoršovanie stavu ekosystému Veľkej koralovej bariéry a podporila sa jej obnova,“ konštatuje v správe úrad GBRMPA.

Veľká koralová bariéra je od roku 1981 súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO. Severovýchodné pobrežie Austrálie lemuje v dĺžke viac ako dvetisíc kilometrov.

Je to najväčší komplex koralových útvarov na svete a jeden z najväčších magnetov, ktorý láka turistov do Austrálie. Tvoria ho stovky oddelených koralových útesov a ostrovčekov a je domovom 400 druhov koralov, 1500 druhov rýb a 4000 druhov mäkkýšov.

Morské živočíchy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rímskokatolícky kňaz Braulio Rosas z arcidiecézy Huancayo v Peru.

Nový pápež pôsobil v Peru ako misionár dlhé roky.


1
Fotograf Bruce Weber.

Za výstavu zaplatí SNG takmer 300-tisíc.


76
Tréner Slovenska Vladimír Országh počas zápasu na MS v hokeji 2025.

Hokejistov po prehre so Švédskom aj chválil.


Martin Turčin 32
Pamätník partizánom pri obci Nárcí. Fotografia z roku 1974.

Rok 1945 a prechod frontu v podjavorinsko-podbradlianskom regióne.


Juraj Krištofík a 1 ďalší 4
SkryťZatvoriť reklamu