SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Veľká koralová bariéra je v zlom stave. Zhoršili sa vyhliadky na jej záchranu

Hladujúce koraly uhynú.

Tri koralové útesy, ktoré sú súčasťou Veľkej koralovej bariéry. Záber ukazuje zhruba 15-kilometrov z 2 300 kilometrov dlhého koralového systému pri pobreží Austrálie.Tri koralové útesy, ktoré sú súčasťou Veľkej koralovej bariéry. Záber ukazuje zhruba 15-kilometrov z 2 300 kilometrov dlhého koralového systému pri pobreží Austrálie. (Zdroj: NASA/Earth Observatory)

CANBERRA. Vyhliadky Veľkej koralovej bariéry sú do budúcnosti veľmi zlé. Obavy o jej budúcnosť zvyšuje klimatická zmena, pre ktorú stúpa teplota morskej vody pri pobreží Austrálie. Vyplýva to z údajov austrálskeho vládneho úradu, ktorý zhoršil prognózu tejto prírodnej pamiatky UNESCO na najnižšiu možnú úroveň.

Austrálsky úrad pre správu morského parku Veľká koralová bariéra (GBRMPA) vydáva hodnotenie stavu najrozsiahlejšieho koralového systému sveta každých päť rokov.

V roku 2014 označil jeho perspektívu za zlú, teraz svoju prognózu ešte o jeden stupeň zhoršil.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou hrozbou pre koralový útes pri severovýchodnom pobreží Austrálie je klimatická zmena. Jeho stav zhoršuje aj nadmerný rybolov, stavebné aktivity na pobreží či vypúšťanie nečistených odpadových vôd.

Správa poukazuje na rozsiahle blednutie koralových kolónií, ktoré v rokoch 2016 a 2017 zasiahlo dve tretiny útesu. Vyvoláva ho otepľovanie morskej vody, pre ktoré sa koraly začnú zbavovať farebných rias, ktoré im dopravujú výživné látky.

Ľahko vyblednuté koraly sa môžu pri ochladnutí vody ešte spamätať, horšie postihnuté, „hladujúce“ koraly sú však náchylnejšie na choroby a hynú.

Súvisiaci článok Ako vyzerala Zem pred desiatkami rokov? Stráca ľadovce aj zelený prales Čítajte 

Zhoršovanie stavu Veľkej koralovej bariéry má pritom vplyv na miestne komunity a turistický priemysel, pripomína GBRMPA.

Obavy z budúcnosti útesu vyjadril Výbor pre svetové dedičstvo UNESCO v roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšia správa austrálskeho vládneho úradu by preto mohla viesť UNESCO k tomu, že Veľkú koralovú bariéru zaradí medzi ohrozené pamiatky.

„Je kľúčové pristúpiť k radikálnemu celosvetovému riešeniu klimatickej zmeny, aby sa spomalilo zhoršovanie stavu ekosystému Veľkej koralovej bariéry a podporila sa jej obnova,“ konštatuje v správe úrad GBRMPA.

Veľká koralová bariéra je od roku 1981 súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO. Severovýchodné pobrežie Austrálie lemuje v dĺžke viac ako dvetisíc kilometrov.

Je to najväčší komplex koralových útvarov na svete a jeden z najväčších magnetov, ktorý láka turistov do Austrálie. Tvoria ho stovky oddelených koralových útesov a ostrovčekov a je domovom 400 druhov koralov, 1500 druhov rýb a 4000 druhov mäkkýšov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlavný akcionár finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

Finančná skupina prežila dva roky s obrovskými dlhmi. Veritelia z nej chcú dostať viac peňazí.


11 h
Peter Schutz.

Z Arcy zrejme vyvádzali milióny už pred bankrotom.


14 h
Donedávna najväčšie šance stať sa kardinálom mal košický gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Kardinálov - voliteľov pápeža býva okolo 120.


9. aug
Logo podcastu Dobré ráno.

Majú inštitúcie jasno v uplatňovaní sankcií?


a 1 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu