Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA. Čínsky výrobca mobilných telefónov Huawei bude pri uvedení nového vlajkového smartfónu Mate 30 čeliť prekážkam.

Aj keď bude mať operačný systém Android, telefón nebude vybavený aplikáciami od Googlu vrátane YouTubu, Gmailu či Máp. Bude dokonca aj bez aplikácie obchod Google Play, čím stratí prístup aj k iným obľúbeným aplikáciám.
Internetový gigant Google a ďalšie firmy majú totiž od americkej vlády zákaz obchodovať s Huawei. Americké úrady podozrievajú spoločnosť, že robí špionáž pre čínsku vládu. Huawei obvinenia odmieta.
Dočasné úľavy od zákazu, ktoré americká vláda oznámila minulý týždeň, sa nového mobilu netýkajú.
Problém pre používateľov
Smartfón Mate 30 bude prvým veľkým zariadením Huawei, odkedy sa v máji firma ocitla na čiernej listine americkej vlády a čelí obchodným obmedzeniam.

Uvedenie na trh bez aplikácií Googlu môže záujem ľudí o zariadenie výrazne znížiť. Nemali by totiž prístup k mnohým aplikáciám, ktoré potrebujú a od prémiového telefónu s podporou sietí 5G aj očakávajú.
"Bez služieb od Google si zariadenie nikto nekúpi," povedal pre agentúru Reuters nezávislý analytik Richard Winsor.
Aplikácie od Google bývajú na smartfónoch už predinštalované a sú teda bežnou výbavou.
Keďže Mate 30 nebude mať ani aplikáciu obchod Google Play, Huawei bude musieť nájsť iný spôsob, ako sa používatelia dostanú k aplikáciám ako Facebook či Instagram a mnohým ďalším.
Má náhradu iba za systém
Čínska spoločnosť je po Samsungu v súčasnosti druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete. Aj keď spoločnosť ešte nemá náhradu za obchod Play, pripravila už vlastný operačný systém.
Začiatkom augusta predstavil Huawei systém HarmonyOS. Mohol by nahradiť súčasný Android, čím by firma znížila závislosť od amerických technológií.
Huawei pripravil aj web, na ktorom odpovedá na otázky používateľov týkajúce sa súčasnej situácie. Všetky doteraz uvedené telefóny budú mať aj naďalej prístup k aplikáciám.