Bratislava 28. januára (TASR) - Ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) realizujú v súčasnosti 49 projektov v rámci 5. rámcového programu Európskej únie (EÚ).
Akadémia pri svojom 17-percentnom podiele na celkovej výskumnej kapacite SR dosiahla až 40 percent v počte projektov tohto programu EÚ. Medzi najúspešnejšie ústavy SAV pri ich riešení patria fyzikálny, elektrotechnický, virologický, ústav informatiky v Bratislave, Ústav materiálového výskumu v Košiciach a ďalšie. Mimoriadnym úspechom SAV je vznik Centra excelentnosti Európskej únie v Ústave experimentálnej endokrinológie SAV, kde sa vedeckí pracovníci zo SR a viacerých európskych krajín zaoberajú výskumom negatívneho vplyvu stresu na organizmus.
Riaditeľ odboru zahraničnej spolupráce SAV Ivan Horváth pre TASR ďalej povedal, že medzi najvýznamnejších partnerov akadémie v rámci 5. rámcového programu patria vedecké inštitúcie z Nemecka, Francúzska, Anglicka a Talianska. Spolupráca sa veľmi dobre rozvinula prakticky vo všetkých vedných odboroch s výnimkou oblasti malého a stredného podnikania. Je to dôsledok v minulosti často neuváženej likvidácie stredísk aplikovaného výskumu v SR, ktoré boli priamym prepojením výskumu s praxou, poznamenal Horváth.
V roku 2002 bude SAV pokračovať v bilaterálnych kontaktoch, ktoré má už so 60 inštitúciami vo svete. Bude postupne vyhodnocovať projekty 5. rámcového programu EÚ, ako aj ďalšie multilaterálne projekty - NATO, COST, UNESCO a iné. Akadémia sústredí pozornosť na prípravu projektov 6. rámcového programu EÚ, keďže prvé výzvy na ich podávanie sa očakávajú v druhej polovici tohto roku.
Štruktúra vedeckých oblastí 6. rámcového programu EÚ bude odlišná do predchádzajúceho. Podstatne viac finančných prostriedkov bude určených pre oblasť biotechnológií a nanotechnológií, v ktorých majú mnohé ústavy SAV veľmi dobré zázemie, konštatoval Horváth.