SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Empire Earth 2 CZ – ovládnite históriu sveta

Prvý diel Empire Earth urobil dieru do sveta. Previedol nás tisícročiami histórie ľudstva. S geniálnou hrateľnosťou sa zaradil medzi popredné stratégie svojho obdobia. Má pokračovanie šancu preraziť aj dnes? Vedzte, že áno!

Empire Earth sa pred niekoľkými rokmi vyšvihol na popredné miesta väčšiny strategických rebríčkov. Prevzatý koncept z legendárnej Civilizácie v novom 3D kabáte zožal obrovskú chválu. Rick Goodman zo Stainless Steel Studios, tvorca tohto úspešného titulu, pochopiteľne zostal verný strategickému trhu a spolu so svojím tímom sa pustil do akéhosi nepriameho pokračovania menom Empires: Down of Modern World. Kedže prijal ponuku iného distribútora, zatvoril si dvere vedúce k vývoju Empire Earth 2. Vývojom bol poverený dovtedy neznámy tým Mad Doc software, ktorý úspešne prebral štafetu už datadiskom pre prvý diel Empire Earth. Obavy sa razom rozplynuli. Empire Earth 2 napäto očakávali státisíce hráčov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najzaujímavejšou stránkou prvého Empire Earth bola exkurzia históriou ľudstva. Toho sa autori držali všetkými desiatimi, a tak nám teraz na stôl servírujú niekoľko tisícročí rozdelených na pätnásť epoch. Máte radi stredoveké boje muža proti mužovi, či radšej z bezpečnej vzdialenosti sledujete nezastaviteľných mechov? Ani jedno ani druhé nie je problém. Svojho vlastivedného miláčika si môžete vybrať zo 14 najvýznamnejších národov, ktoré sa pričinili o formovanie histórie. Od novodobých až po antické alebo staroveké, jednoducho povedané všetci patrioti si prídu na svoje. Štrnásť je síce vysoké číslo, ale nehľadajte medzi nimi zásadnejšie rozdiely. Pre každý národ sú špecifické tri unikátne vojenské jednotky, z čoho žiadne veľké taktizovanie nevzíde. Oveľa lepšie dopadlo vizuálne odlíšenie, kde sa autori pevne pridržiavali kultúry a architektúry. Najviac sa však zídu percentuálne bonusy jednotlivých zložiek v hospodárstve.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavnou náplňou singleplayeru je kampaň rozdelená na tri časti, každá z nich obsahuje po osem misií. Starovek, časť prvá, je venovaný, na počudovanie, Kórei. Možno je to dané obľubou strategických hier na východe, pre nás je však podstatné, že sa je len ťažko stotožniť s niečím tak vzdialeným. Vašou úlohou je zjednotiť Kórejské územie a zbaviť nadvlády Čínu. Druhá časť - stredovek patrí Nemecku, zjednocovaniu kmeňov Prusmi, a obsiahne tiež 30 ročnú vojnu a Napoleona. A posledná časť - novovek patrí (ako inak...) Americkým našincom. Ide o oslobodzovanie Kuby, 1. a 2. svetovú vojnu a misie z blízkej budúcnosti.

Špecialitou v singleplayeri sú takzvané „Turning points“ – dve samostatné historické misie, ktoré je možné hrať za obe strany konfliktu. Prvá sa týka vylodenia spojencov v Normandii, ale nečakajte žiadne reálne vykreslenie. Mapka je úplne pozmenená a prispôsobená potrebám hry, takže ide viac-menej o fiktívnu záležitosť. Druhá historická misia sa týka opäť Ázijských dejín. Boje sa vedú o voľný trón Čínskeho impéria po vymretí dynastie Han, na ktorý si robia nároky tri rôzne kráľovstvá. Za zmienku stojí pekné grafické podchytenie dôležitých budov alebo postáv v sete obrázkov na začiatku misie, čo nevtieravo dotvorí atmosféru a upresní briefing.

Skryť Vypnúť reklamu

            

GRAFIKA 6 / 10
Grafika zjavne nebola hlavnou prioritou. Podobne ako pri stratégii Rise of Nations vsádzajú autori na perfektnú hrateľnosť a vizuálnu stránku akosi zanedbávajú. Objekty aj jednotky trpia nedostatkom polygónov a animácie sú strohé. Hra disponuje dynamickou zmenou počasia, ktorá sa ukáže nielen graficky, ale aj na bojových schopnostiach vojakov. V mnohých prípadoch sa však viditeľnosť zníži natoľko, že je problém rozoznať vlastné jednotky. Neviem či to bol zámer, ale v hre to pôsobí rušivo. Ešte by som pochválil rozmanitosť budov, ktoré sa líšia v závislosti od národov aj epoch, ale to nestačí na hodnotenie vyššie ako slabý nadpriemer.

INTERFACE 10 / 10
Interface stratégií sa zakaždým podobá ako vajce vajcu. Nám to však neprekáža, veď zabehaný štýl funguje v najlepšom poriadku. Opäť sa teda stretávame s klasickým dolným panelom - vaše veliteľské stanovisko, odkiaľ riadite jednotky, spravujete suroviny, diplomaciu, technológie a množstvo iných dôležitých funkcií. Zdá sa, že nič viac ani nie je potrebné. Teda aspoň kým nebudete mať tú česť okúsiť prevratný Citizen Manager a War planner!

Skryť Vypnúť reklamu

Najoriginálnejším prvkom Empire Earth 2 (EE2) je práve nový systém správy obyvateľstva - Citizen manager. Na zväčšenej minimapke máte vyznačené počty robotníkov a ložiská surovín. Podľa potrieb impéria spravujete počet ťažiacich a inak pracujúcich poddaných. Úplne jednoduché, intuitívne, geniálne! Ak ste niekedy počuli o revolúcií v žánre RTS, vedzte, že prvú fázu má za sebou.

Ruka v ruke so Citizen Manager vznikol aj takzvaný War planner, určený pre hru po sieti. Tentokrát na minimapke zakreslíte plánovaný postup spojeneckých vojsk a odošlete tímovým spoluhráčom. V okamihu máte hotový strategický postup, tak dôležitý pre hru v mutiplayeri. Bez nedorozumení a hádok.

HRATEĽNOSŤ 10 / 10
Ako som vyššie spomenul, autori sa sústredili najmä na perfektnú hrateľnosť a bezkonkurenčný zážitok. V tomto duchu skĺbili pôvodný Empire Earth so spomínaným Rise of Nations, čo bol na prvý pohľad nebezpečný krok. Našťastie (skoro) všetko vyšlo podľa plánu a herný zážitok je jedinečný.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne ako v Rise of Nations je územie rozdelené na viaceré menšie provincie. Ich hranice sú však pevne vytýčené a nedajú sa posúvať. V každej oblasti ste postihnutý všemožnými limitmi, takže vyčkávanie v rohu mapky sa vonkoncom nevypláca. Musíte byť neustále aktívny po stránke vojenskej aj hospodárskej. Nové územie získate postavením mestského centra a prípadne nejakej doplňujúcej budovy ako hrad, či strážna veža.

Základ úspechu tkvie v ekonomickéj vyspelosti, v našom prípade od epochy, v ktorej sa nachádzate. Na prechod z jednej epochy do druhej slúžia technologické body, ktoré vám vyštudujú žiaci v univerzitách alebo kňazi v kostoloch. Tie rozdeľujete medzi jednotlivé podzložky danej doby, ako napríklad mlynské kolo, iluminátske rukopisy, či trojpoľný systém. Keď ich máte dosť, nič vám nebráni pokročiť o úroveň ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

EE2 nápadmi nešetrí, čoho je dôkazom aj možnosť dopracovať sa k špeciálnym bonusom v podobe koruniek. Môžete ich získať v oblasti vojenskej, imperiálnej a hospodárskej a svedčia o vašom monopolnom postavení v danej oblasti. Vždy dostanete k dispozícii výber určitých bonusov, ale len dočasne. Po skončení určitého obdobia, si musí majiteľ korunku obhájiť alebo ju získa niekto zo súperov.

           

MULTIPLAYER 9 / 10
Aj keď sú singleplayer misie veľmi variabilné, šanca na znovuhrateľnosť je skutočne nízka. Čo ďalej? Ponúkajú sa dve možnosti: skirmish alebo multiplayer. Celkový štýl je v podstate ten istý, až na to, či hráte proti počítaču alebo proti živému protivníkovi. Tí šťastnejší, ktorí vlastnia pripojenie do siete, si určite zvolia radšej tú druhú možnosť. Na výber je 9 herných módov, najzaujímavejšie sú „Regicide“, kde ide o ochranu panovníka. Komu umrie, prehráva. Tiež zaujímavý je mód „Hot Spots“, v ktorom treba postaviť pevnosti na určité miesta na mape a udržať ich po nejaký čas. Ak ste sa bavili pri singleplayeri, po internete to bude platiť dvojnásobne.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Bombardovanie kanónmi, streľba z pušiek alebo prelety stíhačiek, všetko výborne zapadá do herného konceptu a splýva s atmosférou. Chýbalo mi však nejaké dotvorenie pozadia ako napríklad cvrkot hmyzu, víchor v snehovej búrke a podobne. Nebyť týchto drobností dostala by hra určite plné hodnotenie.

HUDBA 8 / 10
Hudba vynikajúco zapadá do situácie. V menu je počuť nenútený doprovod, počas hry sa mení aj v závislosti od epochy. Dokopy to dáva celkom slušný soundtrack, ale od absolútneho hodnotenia ma opäť odradila zdanlivá drobnosť, ktorá sa mi však poriadne pohrala s nervami. Sú to bubny, ale tak nešikovne spravené, že keď hrala táto „skladba“, čo bolo v začiatkoch hry pomerne často, radšej som vypol repráky. Brr... Takýto prípad sa v hre podobnej kvality nesmie vyskytnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Podvádzanie AI zo starších stratégií je notoricky známe a dnešné tituly sa tomu našťastie vyhýbajú ako čert krížu. V EE2 je však v niektorých misiách cítiť nečestnosti od autorov, ktorí si podvádzanie AI šikovne nahradili legálnou frázou: „dorazili posily“ ;). Ale vráťme sa k umelej inteligencii. Po nejakom čase je možné badať monotónnosť v strategickej časti a predskritpovaný rozvoj hospodárstva. Našťastie to úspešne zakrývajú epochy so svojou rozmanitosťou a získavanie bonusov v podobe koruniek. Nevydarený je aj pohyb jednotiek po teréne, pretože hocikedy sa môže prihodiť, že sa strategicky dôležitá jednotka sa zasekne o strom alebo útes.

Veľkú úlohu v EE2 zohráva diplomacia. Počas hry môžete spojenectvá tvoriť alebo opúšťať, všetko za určitých podmienok. Napríklad pri vstupe do silnej aliancie ponúkanie surovín iste stačiť nebude, a tak prídu na rad územia či jednotky. Stále nad vami visí hrozba, že spojenec alianciu opustí a podnikne nečakaný útok. Na druhej strane sa môžete spoľahnúť, že pri požiadaní o pomoc sa dočkáte odozvy.

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Empire Earth 2 je dôstojným nástupcom teraz už legendárnej jednotky. Autori nevsádzajú na dokonalú grafiku, ale predovšetkým na bezkonkurenčnú hrateľnosť a pocit, že vládnete svojmu vlastnému impériu. Naviac obsahuje revolučný Citizen Manager, s ktorým dokážete spravovať celú ríšu pohodlne, bez stresu. Hra pokrýva celú históriu ľudstva a keď už nič iné, aspoň sa naučíte niečo z dejepisu :). Ak ste sa vám aspoň trochu páčila Rise of Nations, túto šancu opäť si zahrať podobný štýl, určite nezahoďte. A k tomu treba prirátať, že hra sa u nás predáva s profesionálnymi českými titulkami aj obsažným českým a slovenským manuálom!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Prípad sa pohol po tom, čo Gorilu zobrali Kováčikovi.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.
Milan Lučanský.
Špecializovaný trestný súd odsúdil Miroslava Marčeka na 23 rokov väzenia.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili dvetisíc nakazených, zomrelo 30 pacientov

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 109-tisíc nakazených.

Testovanie miesto na nový koronavírus.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj v malom a ži vo veľkom
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 9. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 24 486
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 077
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 430
 4. Aká je chémia vôní 11 783
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 303
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 796
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 616
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 270
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 716
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 854