BRATISLAVA. Uprostred druhej svetovej vojny sa britskému strážcovi na severe Indie naskytol strašný pohľad.

Zvyčajne zamrznuté jazero Rúp Kund v Himalájach sa roztopilo a odhalilo stovky kostier pod hladinou i na brehu.
Keďže bola vojna, tamojšia vláda sa obávala, že mŕtve telá patrili predvoju japonskej invázie. Indovia rýchlo vyslali vyšetrovateľov, aby zistili viac.
Pri prehliadke kostier si vydýchli. Telá totiž nepatrili japonským vojakom, boli oveľa staršie. Naznačovali to aj nálezy predmetov pri jazere.
Aká katastrofická udalosť mohla po sebe zanechať toľko mŕtvych - epidémia alebo rituálna samovražda?
Nový výskum odhaľuje, že jazero kostier má oveľa zamotanejšiu minulosť, než sa na prvý pohľad zdalo. Štúdiu zverejnili vo vedeckom časopise Nature Communications.
Jazero kostier
Vysokohorské ľadovcové jazero Rúp Kund sa nachádza vo výške približne päťtisíc metrov nad morom. Vďaka nálezu dostalo miesto prezývku Jazero kostier.
Väčšinu roka je zamrznuté a jeho okolie pokrýva sneh. Má preto ideálne podmienky na to, aby sa v ňom pozostatky ľudí veľmi dobre zachovali. Keď pred takmer osemdesiatimi rokmi telá našli, niektoré mali ešte svaly či vlasy. Dokonale zachované pozostatky umožnili vedcom získať z nich vhodné vzorky DNA.
"Už dlho sa špekuluje, o koho ide, čo ich priviedlo k jazeru Rúp Kund a ako zomreli," píše v tlačovej správe k štúdii paleontológ Nirádž Raj z Paleovedeckého inštitútu Birbala Sahniho v Lucknow v štáte Uttarpradéš.