SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Kvantová revolúcia prichádza a čínski vedci sú popredu

Kvantovú nadvládu všetci očakávajú.

Vizualizácia qubitov v superpozícii.Kvantové bity alebo qubity - ktoré sú často atómy, elektróny alebo fotóny - môžu existovať v rovnakom čase ako nuly a jednotky alebo v akejkoľvek polohe medzi tým. (Zdroj: ADOBE STOCK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Pred viac ako desiatimi rokmi sa čínsky fyzik Pchan Ťien-Wej vrátil domov z Európy, aby pomohol dohliadať na výskum jedných z najdôležitejších technológií 21. storočia.

Toto leto na konferencii v Šanghaji ponúkol Pchan so svojím tímom zriedkavý náhľad na prácu, ktorú sám označil za "revolučnú."

Hovorili o komunikačných sieťach odolných voči hackerským útokom, ktoré budujú po celej Číne. O návrhoch senzorov, ktoré uvidia cez smog a za rohy budov. A o prototypoch počítačov, ktoré jedného dňa môžu rozbiť výpočtovú silu akéhokoľvek existujúceho stroja.

Tieto prístroje sú založené na kvantovej technológii - rozvíjajúcej sa oblasti, ktorá by mohla zmeniť spracovanie informácií a poskytnúť veľké ekonomické a národno-bezpečnostné výhody krajinám, ktoré v nej dominujú.

Hrozivo obrovská investícia pomáha Číne dohnať západný výskum v tejto oblasti a v niekoľkých častiach ich dokonca predbieha. A to desí niektorých vedcov a úradníkov v Spojených štátoch.

Súvisiaci článok Google zrejme dosiahol kvantovú nadvládu Čítajte 

Peking nalieva miliardy do výskumu a vývoja a ponúka čínskym vedcom veľké výhody, aby sa vrátili domov zo západných laboratórií. Čínska snaha vyvolala v Spojených štátoch výzvy na ďalšie financovanie výskumu a vývoja. A u Trumpovej administratívy vzbudila obavy, že niektoré typy vedeckej spolupráce s Čínou môžu pomáhať Čínskej ľudovej oslobodzovacej armáde a poškodzovať záujmy USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Spojené štáty sa musia pripraviť na budúcnosť, kde jej tradičná technologická prevaha bude čeliť novým, možno neslýchaným výzvam," napísalo Centrum pre novú americkú bezpečnosť v nedávnej správe o kvantových ambíciách Číny.

Kvantový otec

Kvantová technológia sa snaží využiť svojrázne vlastnosti atómov, fotónov a elektrónov na vytvorenie výkonnejších nástrojov na spracovanie informácií.

V minulom roku podala Čína celkovo v oblasti kvantovej technológie takmer dvojnásobný počet patentových žiadostí ako Spojené štáty. Tieto technológie podľa spoločnosti na prieskum trhu Patinformatics zahŕňajú komunikačné a kryptologické zariadenia. Spojené štáty však vedú vo svetových patentoch týkajúcich sa najcennejšieho segmentu oblasti - kvantových počítačov - vďaka rozsiahlym investíciám od spoločností IBM, Google, Microsoft a ďalších.

S dohľadom nad čínskym programom pomáha Pchan, ktorého čínske médiá volajú "kvantový otec." Tento 49-ročný muž vedie vo svojich laboratóriach na univerzite vedy a technológie v Číne (USTC), v Šanghaji a Che-fej tím 130 vedcov. V roku 2017 ho vedecký časopis Nature nazval jedným z "desiatich ľudí, na ktorých tento rok záležalo," pričom uviedli, že "zapálil oheň v snahe krajiny o kvantovú technológiu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok IBM ukázalo prvý kvantový počítač na komerčné použitie Čítajte 

Pchan príležitostne organizuje prehliadky laboratória pre prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý sa o jeho prácu veľmi zaujíma, píšu čínske médiá. Pchan tiež dohliada na plány na vytvorenie nového národného laboratória pre kvantový výskum v provincii An-chuej, ktorá podľa neho prilákala vládne financie vo výške zhruba 400 miliónov dolárov.

Na podujatí v Šanghaji ilustroval Pchan svoju prezentáciu vedeckými vtipmi o Einsteinovi a "Star Treku." Pri spomenutí Schrödingerovej mačky - experimentu z tridsiatych rokov minulého storočia, ktorý pomohol definovať kvantový koncept zvaný superpozícia - použil Pchan obrázky kreslenej mačky, ktorá stojí vzpriamene a leží na chrbte.

"Ako všetci vieme, mačka môže byť v našom každodennom živote iba v živom alebo mŕtvom stave," povedal Pchan. Ale "mačka v kvantovom svete môže byť v súvislej superpozícii živých a mŕtvych stavov."

Poukazoval tým na to, že kvantové častice (známe tiež ako kvantové bity) sa zásadne líšia od bitov používaných v dnešných technológiách. Existujúce počítače a komunikačné siete ukladajú, spracúvajú a prenášajú informácie ich rozdelením na dlhé toky bitov, ktorými sú zvyčajne elektrické alebo optické impulzy predstavujúce nulu alebo jednotku.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vedci skúmali rakovinu prsníka.


9 h
Kapitán Zdeno Chára prvýkrát v drese Bostonu hral hokej bez rukavíc. Obeťou sa stal Čech David Kočí v zápase Boston – Chicago 3:1.

Aj bitky otvárajú cestu do NHL.


14 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 16 h
Podcast Klik.

Kľúčová výhoda je ľahká škálovateľnosť.


a 2 ďalší 23. jún
SkryťZatvoriť reklamu