WELLINGTON. Na Južnom ostrove Nového Zélandu objavili fosíliu obrovského tučniaka, ktorý sa rozmermi blížil veľkosti dospelého človeka.
Amatérsky hľadač fosílií našiel skameneliny stehenných kostí tohto vtáka ešte vlani, pričom za nový druh živočícha ho vedci označili až tento týždeň v odbornom časopise Alcheringa: An Australian Journal of Paleontology.
Novoobjavený tučniak s názvom Crossvallia waiparensis lovil vo vodách neďaleko dnešného Nového Zélandu v starších treťohorách (čiže v období paleocénu, pred 66-56 miliónmi rokov).
Nadrozmerný nelietavý vták meral takmer 1,6 metra a vážil približne 80 kilogramov. To je štyrikrát viac ako má dnešný 40 centimetrov vysoký tučniak obrovský.
Vedkyňa Vanesa De Pietriová z Canterburského múzea v novozélandskom meste Christchurch uviedla, že ide v poradí už o druhý druh obrovského tučniaka, ktorý bol v danej oblasti nájdený.
"Opäť to potvrdzuje náš predpoklad, že tučniaky dosahovali v ranných štádiách svojho vývoja obrovské rozmery," dodala.
Vedci špekulujú, že za vyhynutím obrovských druhov tučniakov môže byť objavenie sa iných veľkých morských predátorov, najmä z rodu plutvonožcov, kam patria napríklad mrože a tulene, ako aj rôznych druhov zubatých veľrýb - medzi ktoré sú radené napríklad delfíny.
Nový Zéland je dlhodobo preslávený fosíliami obrovských vtákov. Bol napríklad domovom nelietavých vtákov moa, ktoré pravdepodobne vyhynuli ešte pred príchodom Európanov, ale v odľahlých častiach mohli prežívať až do 18. storočia. Podľa nálezov kostí merali až 3,6 metra. Žil tu aj najväčší známy druh orla, orol Haastov (Harpagornis moorei) s hmotnosťou 10–14 kg a rozpätím krídiel 2,6 metra.
Canterburské múzeum začiatkom augusta oznámilo objav fosílie nového druhu papagája, ktorý meral až jeden meter a na Novom Zélande žil približne pred 19 miliónmi rokov.