Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) úspešne otestoval dvojicu malých umelých družíc, ktoré poháňala voda.
Celý manéver prebiehal autonómne, bez pričinenia inžinierov zo zeme.
Obe lode veľké ako kocka so stranou desať centimetrov obiehali spoločne Zem. Na obežnej dráhe boli od seba vzdialené približne deväť kilometrov.
Najprv nadviazali rádiové spojenie, potom jedna z nich prikázala druhej, aby sa priblížila.
Nádrže oboch malých lodí boli naplnené vodou. Družica pri manévri vodu premenila na paru, ktorú motory následne použili na pohyb vpred.

NASA malé lode testovala v rámci programu Small Spacecraft Technology Program (SSTP).
Jeho cieľom je rozvíjať možnosti malých vesmírnych družíc, ktoré by dokázali pracovať aj samostatne.
Inými slovami, namiesto toho, aby inžinieri na Zemi vysielali postupne jednotlivé pokyny, stačilo by iba spustiť sekvenciu a družice by vykonali všetko ostatné automaticky.
Dali by sa využiť nielen počas rôznych úloh na obežnej dráhe ale aj v Slnečnej sústave.
"Je vzrušujúce, keď si predstavíte možnosti, ktoré sa s autonómne fungujúcimi rojmi malých družíc dajú dosiahnuť v hlbokom vesmíre," povedal pre web NASA Darren Rowen, riaditeľ SSTP.
Takýto roj si môžete predstaviť ako malé družice, ktoré vychádzajú z jednej hlavnej platformy a fungujú autonómne podľa určitých základných príkazov.
Naše súčasné prieskumné misie prebiehajú tak, že inžinieri roverom alebo sondám posielajú jednotlivé príkazy, ktoré majú uskutočniť.