BRATISLAVA. V marci zastihla let Turkish Airlines z Istanbulu do New Yorku prekvapivo silná turbulencia v bezoblačnom ovzduší.

Piloti na ňu nemohli upovedomiť cestujúcich, pretože ju nezachytili na prístrojoch. Lietadlo sa triaslo tak silno, že sa zranili tridsiati ľudia vrátane členov posádky. Stroju sa našťastie podarilo v New Yorku núdzovo pristáť a zranených ošetriť.
Podobné prípady bezoblačných turbulencií by sa v dohľadnej budúcnosti mohli opakovať čoraz častejšie a môžu byť ešte silnejšie, ak ľudstvo nič nespraví s klimatickou zmenou.
Naznačuje to nová štúdia britských vedcov z univerzity v Readingu, ktorú zverejnili vo vedeckom časopise Nature.
Nečakaná turbulencia
K turbulenciám dochádza na miestach, kde sa stretávajú vzdušné masy prúdiace rôznou rýchlosťou. Mnohokrát o nich piloti vedia dopredu vďaka predpovedi počasia, oblakom, palubným prístrojom či správam od iných pilotov.
No nie je to tak vždy. Turbulenciu, ktorá zasiahla marcový let Turkish Airlines, piloti nečakali. Vznikla v úplne bezoblačnom ovzduší. Na možnosť turbulencie totiž pilotov väčšinou upozorní oblačnosť. Čistú turbulenciu však neukáže ani meteoradar.