SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
PODCAST KLIK

Klik: V Číne sú QR kódy minulosťou, prichádzajú platby tvárou

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik denníka SME.Podcast Klik denníka SME. (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

V prehľade nájdete:

  • V Číne sú QR kódy minulosťou, nový trend je tvárová biometria
  • Umelá inteligencia učí čínske deti
  • Podrobnosti o stremovacej službe Disney+
  • Ninja je na Mixeri - najpopulárnejší streamer vystriedal platformy

Prehľad správ

V Číne sú QR kódy minulosťou, nový trend je tvárová biometria. V Číne žije okolo 1,4 miliardy ľudí, z toho viac ako 800 miliónov (60% populácie) má internet, mobilné platby využíva 40% populácie (necelých 600 mil.). Zvyšok hovorí, že nemá počítačové znalosti a to im bráni dostať sa na internet.

Skryť Vypnúť reklamu

Platby tvárovou majú preto potenciál priviesť na trh nových platiacich zákazníkov, aj starších ľudí. Aktuálne je v Číne najrozšírenejšia možnosť mobilných platieb pomocou skenovania QR kódov.

Dve najväčšie platobné technológie – AliPay a WeChat Pay zavádzajú do obchodov terminály, na ktorých môžu zákazníci platiť svojou tvárou. Na pokladni je okrem bežných platobných metód aj tablet otočený na zákazníka, ktorý sa po vyzvaní pokladníkom (alebo počítačom pri samoobslužnej podkladni) pozrie do kamery a v okamihu ho kamera rozozná a prebehne platba. V tom momente si obchod strhne danú sumu z AliPay alebo WeChat Pay účtu zákazníka.

Obidve technologické firmy sa aktuálne predbiehajú, do ktorých supermarketov a predajní sa dostanú skôr. AliPay od Alibaba má technológiu Dragonfly na platbu tvárou už na viac ako tristo miestach v Číne. Pre porovnanie, Amazon má svojich bezpokladňových prevádzok Amazon Go v Spojených štátoch menej než dvadsať.

Skryť Vypnúť reklamu

Máme sa obávať rozširovania tvárovej biometrie? Magazín Wired hovorí, že ide o technológiu, ktorá môže byť potenciálne oslobodzujúca ako pri platbách, ale aj ľahko zneužiteľná na sledovanie ľudí.

(South China Morning Post, Wired)

Umelá inteligencia učí čínske deti. Za posledné roky vzniklo v Číne niekoľko startupov, ktoré pomocou kurzov vedených umelou inteligenciou dovzdelávajú študentov v rôznych oblastiach. Darí sa im z niekoľkých dôvodov – daňové úľavy od štátu lákajú investorov, rodičia sú pre náročné rozdielové skúšky (gaokao – národná skúška, podľa skóre si môže študent vyberať vysoké školy) ochotný zaplatiť dodatočné školenia a tretím dôvodom je laxný prístup čínskej vlády k osobným údajom a narábaniu s nimi.

Ako funguje vzdelávanie umelou inteligenciou? Jedna zo spoločností, ktoré prevádzkujú takýto typ dovzdelávania je Squirrel AI. Študent si môže vybrať, či sa bude učiť doma alebo pôjde do jedného z dvetisíc učiacich centier. Tam absolvuje vstupnú skúšku, na základe ktorej program vyhodnotí, kde má rezervy a určí, kde sa stala chyba, teda kde v základoch študent niečomu neporozumel, a preto má ťažkosti. Ďalej softvér prispôsobí učebný plán konkrétnemu študentovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Program funguje na podobnom princípe ako online kurzy – videá s pedagógmi, ktorí vysvetľujú učebnú látku, testy s možnosťami a príklady na riešenie. V učiacich centrách sú prítomní aj pedagógovia, ktorí, ak je potrebné, pomáhajú študentom, keď sa zaseknú.

Čo hovoria experti? Aj veľké nadácie ako majú Gatesovci a Zuckerbergovci vravia, že umelá inteligencia vo vzdelávaní je budúcnosť a má veľký potenciál ho zlepšiť. Avšak experti varujú, že máme veľmi málo údajov o účinkoch a vplyvoch na študentov. Budú vedieť flexibilne reagovať na rôzne situácie? Učia sa len pre jeden typ skúšky? Budú vždy závislí od strojov?

(MIT Technology Review, Squirrel AI)

Disney ukázalo, ako bude vyzerať služba, ktorou chce firma konkurovať Netflixu. Detaily služby zverejnili pri oznamovaní kvartálnych výsledkov, ktoré boli pod očakávaniami analytikov. Pre zákazníkov na Slovensku sú dôležité dve veci.

Skryť Vypnúť reklamu
  1. Medzi streamovacími službami je na spadnutie cenová vojna. Disney predstavilo okrem základne služby sa osem dolárov aj balíček v ktorom sú pribalené služby ESPN+ (športové prenosy) a Hulu (televízne seriály prevažne pre dospelých) za približne 13 dolárov. To je lacnejšie ako ponuka Netflixu. Disney sa pokúsi na Netflix zatlačiť peniazmi. Disney zarába v kinách a na licenciách, Netflix sa pri výrobe vlastného obsahu dosť výrazne zadĺžil.
  2. Netflix ešte nejaký čas nebude mať globálneho konkurenta. Disney dnes ani len nevie povedať, kedy službu plnohodnotne spustí v Európe. Bude to trvať najmenej rok, ale pravdepodobne aj o niečo viac. Netflix tak bude mať ostrú konkurenciu v USA, ale na medzinárodnom trhu bude ešte niekoľko rokov relatívne pokoj. Disney ale nakoniec vyčistí licencie pre väčšinu svojich filmov a seriálov a digitálnu službu spustí aj pre zahraničné trhy.

(Verge, Bloomberg)

Skryť Vypnúť reklamu

Ninja je na Mixeri - najpopulárnejší streamer vystriedal platformy. Tyler Blevins, známejší pod online prezývkou Ninja opustil streamovaciu službu Twitch (patriacu Amazonu) a prešiel na platformu Mixer, ktorá patrí Microsoftu. Ninja si na živobytie zarába tým, že hrá počítačové hry a jeho prenos pritom sledujú milióny ľudí.

Na streamovacej platforme Twitch si roky budoval publikum odberateľov a predplatiteľov, ktorú mu posielali pri streamovaní peniaze. Opustiť Twitch bolo veľkým rizikom. Podrobnosti prestupu nepoznáme, ale je bezpečné špekulovať, že Microsoft Ninjovi za prestup na Mixer priamo zaplatil. Sumu nepoznáme, ale odhadovať ju spokojne môžeme na šesť a viacmiestnu.

Microsoft si Ninju pravdepodobne kúpil v rámci prípravy uvedenia novej konzoly, ktorá na trh príde koncom budúceho roka. Mixer je naviazaný na celý ekosystém okolo konzoly Xbox, a teda aj na všetky ostatné služby Microsoftu súvisiace s hrami. Ak dokáže Ninja prilákať do ekosystému nových ľudí, Microsoft má lepšiu šancu, že z nich spraví platiacich zákazníkov pre svoje videoherné projekty.

Skryť Vypnúť reklamu

(Verge)

Správičky

Elektrické kolobežky majú väčšiu uhlíkovú stopu než dieselové autá. Zistili to výskumníci z North Carolina State University. Aj keď výrobcovia a služby so zdieľanými kolobežkami hovoria o "zelenej technológií", štúdia ukázala, že výroba rôznych častí má vo výsledku vysokú uhlíkovú stopu. Nepomáha tomu ani fakt, že životnosť kolobežiek je veľmi nízka, ani denná logistika roznášania kolobežiek po mestách – kolobežky častokrát zvážajú autá, aby boli rovnomerne rozmiestnené po mestách. (MIT Technology Review)

Huawei predstavil vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorým chce nahradiť Android. Systém je súčasťou snáh spoločnosti vyvinúť vlastné čipy, softvér a ďalšie technológie, čím by znížila závislosť na amerických firmách. (SME Tech)

Skryť Vypnúť reklamu

Milióny kníh sú dostupné na stiahnutie zadarmo. (Motherboard)

Najlepšie kompaktné kamery podľa magazínu Wired aktuálne na trhu. (Wired)

Technologický youtuber Marques Brownlee známy ako MKBHD spustil podcast . Brownlee má viac ako 9 miliónov sledovateľov na platforme. Bude sa sústrediť na technologické novinky a rozhovory s ľuďmi z technologického sektora. V minulosti zverejnil rozhovory s Elonom Muskom alebo Billom Gatesom. (The Verge)

Kvartálne výsledky:

  • Lyft naďalej stráca peniaze napriek lepším tržbám. Spoločnosť prekonala odhady analytikov, no stále stratila viac ako 600 miliónov dolárov. Počet aktívnych vodičov sa však medziročne zvýšil z 15 454 na 21 807. (Lyft)
  • Uber má za sebou horší kvartál. Tržbami sa spoločnosť netrafila do očakávaní a na konci kvartálu vykázala stratu viac ako jednu miliardu dolárov, čo je o 30 percent horšie ako v predošlom období. Nový šéf Dara Khosrowshahi musí presvedčiť investorov, že firma je na správnej ceste k vyrovnanému hospodáreniu. (Uber)

Našli spôsob, ako odmerať krvný tlak pomocou selfie kamery na mobile. Využíva technológiu, ktorú výskumníci nazývajú transdermálne optické zobrazovanie. Dokáže odmerať tlak zachytením svetla odrazeného od hemoglobínu pod pokožkou. Hemoglobín je bielkovina, ktorá v tele prenáša kyslík. Technológia si všimne aj nepatrné zmeny v hemoglobíne, čím dokáže odmerať krvný tlak. Výskumníci aplikáciu vyskúšali pri analyzovaní viac ako 1300 dvojminútových videí, ktoré nahrali dospelí dobrovoľníci. Presnosť bola zhruba 95 percent, čo je podľa výskumníkov v rámci medzinárodných štandardov. (SME Tech)

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty denníka SME prekročili deväť miliónov prehratí. Najpočúvanejším podcastom bolo Dobré ráno s viac ako 80-tisícami unikátnych poslucháčov a viac než pol miliónom prehratí jednotlivých dielov. Poslucháči ďalej najčastejšie počúvali historický podcast Dejiny, ktorý pripravuje SME v spolupráci s magazínom Historický revue a technologický podcast Klik o internete, médiách a sociálnych sieťach. (SME Podcasty)

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Rozhovory ZKH je diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoom je denný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Internet

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi (stĺpček šéfredaktorky)

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

Monika Jankovská.
Petra Vlhová dnes - paralelný obrovský slalom v Lech Zürs LIVE.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Za Kollára sa musia hanbiť všetci

Boris Kollár sa nikdy nemal stať predsedom parlamentu.

Peter Tkačenko
Minister Andrej Doležal.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.