Jaskyňa Hučivá diera bola pred tisíckami rokov domovom pravekých ľudí. Dokázali to objavy archeológa MARIÁNA SOJÁKA z Archeologického ústavu SAV v Nitre a poľského výskumníka Pawła Valde-Nowaka z Jagelovskej univerzity v Krakove.
Praveké osídlenie v Tatrách vedci nepredpokladali. Ide o unikátny objav, povedal v rozhovore pre denník SME archeológ Soják.
Minulý týždeň ste ukončili vykopávky v tatranskej jaskyni Hučivá diera a objavili ste tam dôkazy o prítomnosti pravekých ľudí. Čím je tento objav výnimočný?
Kultúru lovcov sobov, divých koní a medveďov hnedých sme na území Slovenska nemali jednoznačne doloženú. Boli indície, ale išlo zväčša o neisté nálezy, ktoré sú buď staré, teda objavené koncom 19. storočia, alebo neboli jednoznačne datované.

Prvýkrát doložená magdaleniénska kultúra na Slovensku je objav z roku 2000. Išlo o ojedinelé štiepané artefakty zo špecifickej pazúrikovej odrody z Poľska objavené v Toporci. V roku 2005 sme s profesorom Pawłom Valde-Nowakom z Krakova objavili otvorené táborisko lovcov v Starej Ľubovni. Bola to však dielňa, v ktorej spracovávali dovezenú surovinu na štiepanie z Pienin a vyrábali tam hrubé nástroje, najmä polotovary.
Teraz ste našli hotové nástroje?
V Tatranskej Lomnici v Hučivej diere v nadmorskej výške 937 metrov nad morom sme našli zhruba tristo hotových kamenných nástrojov. V zadnej časti jaskyne asi v hĺbke jedného metra sme odkryli aj fantastické ohnisko s množstvom kamenných pracovných nástrojov, ale aj mikroúštepov, čo znamená, že tam hotové nástroje aj upravovali.
Našli sme aj neúplnú kostenú ihlu, zvieracie kosti či uhlíky, ktoré sme teraz dali datovať do laboratória v Poznani. V septembri by sme mohli dozvedieť absolútny vek tohto osídlenia magdaleniénskej kultúry.
Zatiaľ odhadujete, že ľudia v tejto tatranskej jaskyni mohli byť zhruba pred 15-tisíc rokmi. V tomto čase museli byť Tatry omnoho viac zaľadnené. Ako tam dokázali prežiť?
V tom období bol prvý teplejší výkyv v rámci konca ľadovej doby. V Tatrách bol miestny ľadovec, vzdialený možno kilometer nad jaskyňou.