SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Facebook financuje program na čítanie ľudských myšlienok

Vedci dúfajú, že dokážu v reálnom čase dekódovať sto slov za minútu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Spoločnosť Facebook oznámila prelom vo svojom pláne vytvoriť zariadenie, ktoré by umožnilo ľuďom písať iba na základe myslenia.

Spoločnosť financovala štúdiu publikovanú v Nature Communications, ktorá vyvinula algoritmy so strojovým učením schopné premeniť mozgovú aktivitu na reč.

Pacienti s epilepsiou

Fungovalo to u pacientov s epilepsiou so zavedenými elektródami v mozgu, ktoré pred chirurgickým zákrokom skúmali pôvod ich záchvatov.

Facebook dúfa, že sa vďaka tomu podarí vytvoriť plne neinvazívne zariadenie, ktoré by vedelo spracovať sto slov za minútu.

Vedci z University of California v San Franciscu požiadali pacientov, aby nahlas odpovedali na zoznam náhodne vybraných jednoduchých otázok s viacerými možnými odpoveďami.

Skryť Vypnúť reklamu

Algoritmy sa naučili v 75 percentách prípadov identifikovať otázku, ktorú sa pacientov pýtali, a v 61 percentách prípadov aj ich odpoveď.

"Väčšina predchádzajúcich prístupov sa zamerala na dekódovanie samotnej reči. Avšak tu hovoríme o hodnote dekódovania obidvoch strán konverzácie - otázky, ktorú niekto počuje, a ako na ňu odpovie," uviedol profesor Eddie Chang.

Dekódovanie slov

"To posilňuje našu domnienku, že reč nie je iba niečo, čo sa objaví vo vákuu, a že každý pokus dekódovať, čo sa pacienti s poruchami reči snažia povedať, možno vylepšiť, ak vezmeme do úvahy celý kontext toho, ako sa snažia komunikovať," pokračoval profesor Chang.

Momentálne sú podľa neho ochrnutí pacienti so stratou reči limitovaní veľmi pomaly pomocou zvyškových pohybov očí alebo za pomoci svalových zášklbov ovládať počítačové rozhranie.

"Vedci v konečnom dôsledku dúfajú, že dokážu v reálnom čase dekódovať sto slov za minútu so slovnou zásobou pozostávajúcou z tisíc slov a s chybovosťou menej ako 17 percent," uviedla spoločnosť Facebook na svojom blogu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej píše, radšej ako sa pozerať do telefónu alebo otvoriť si laptop, môžeme si bez zaváhania udržať očný kontakt a získať potrebné informácie a kontext.

Spoločnosť Neuralink Elona Muska medzitým požiadala americké regulačné úrady o povolenie začať testovať na ľuďoch svoje vlastné zariadenie na "čítanie" mozgu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Učiteľka s deťmi počas dištančného vyučovania v Košiciach.

Návšteva pápeža sa na číslach neukáže.


20. sep

Neprehliadnite tiež

Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


8 h

Pádom Dvojičiek sa zaoberala podrobná správa.


a 1 ďalší 10 h
Noc výskumníkov 2021

Sledujte s nami Noc výskumníkov live.


11 h
Skryť Zatvoriť reklamu