že byť fotografovanie vo formáte RAW, alebo prehrávač do ktorého si nahráte väčšinu svojho hudobného archívu. Diskové jednotky tohto druhu sa používajú i v automobilových mapových GPS systémoch.
FOTO - MILAN GIGEL
Výmenné médium Microdrive pracujúce na báze magnetického záznamu na miniatúrny pevný disk s rozhraním pamätovej FLASH karty nie je žiadnou novinkou. S narastajúcimi megapixelmi a potrebami používateľov však nároky na mobilné ukladanie dát rastú, a tak nie je žiadnym prekvapením, že sa Microdrive opäť dostáva k slovu. Jeho vyššia energetická náročnosť v porovnaní s flash médiami dnes už nie je problémovou výzvou. Skôr naopak.
Disková jednotka formátu CF+ II sa dodáva do predajnej siete v ochrannom plastovom boxe, ktorý je balený rovnako ako pevné disky v antistatickom vrecku. Na prácu s médiom môžete použiť väčšinu súčasných čítačiek pre USB rozhranie ktoré sú na trhu. Podpora je zabezpečená i vo väčšine súčasného mobilného hardvéru. Problémy môžu nastať pri starších zariadeniach, ktoré jednoducho nedokážu pracovať s vysokými kapacitami médií, alebo nemajú vôbec zabudovanú podporu ATA rozšírenia. Pri zasunutí tak môžete naraziť na dvojicu problémov. Prvým je že zariadenie ani len nenabehne po zasunutí disku do slotu. Znamená to že s takýmto druhom média podporovaný nie je vôbec. Druhým problémom môže byť, že médium síce detekované je, ale nie je použiteľné. Vtedy ste siahli po príliš vysokej kapacite média a nezostáva vám nič iné iba dúfať, že sa pre vaše zariadenie najde nový firmvér, ktorý bude médium dostatočnej kapacity podporovať. Väčšina dnešných zariadení však Microdrive spracuje rovnako bezproblémovo, ako akúkoľvek flash kartu CF II. Lepšie je však vopred nahliadnuť do tabuľky kompatibilít na http://www.hgst.com/hddt/situdtest.nsf/vwWebGeneral?Openview
FOTO - MILAN GIGEL
Už pri prvom vzhliadnutí diskovej jednotky je zrejmé, že sa v mnohých črtách od polovodičovej karty nelíši. Drobné rozdiely dané technológiou sa však vždy nájdu.
FOTO - MILAN GIGEL
Flash karty formátu Compact Flash sú typicky osadené na jednej obojstrannej doske spojov, ktorá je vložená do plastového šasi s kovovými, tepelne zasilovanými bočnicami. Pamätový čip buď funguje alebo nie. V prípade karty toho nie je veľa na riešenie. Disková jednotka však pri montáži vyžaduje omnoho sofistikovanejší prístup, vysokú presnosť montáže a hlavne konštrukciu, ktorá je natoľko presná, aby bolo možné dáta zapísané v sústredných kružniciach i prečítať. Preto ide po mechanickej stránke o omnoho dôslednejší a presnejší systém, ktorý je uzatvorený skrutkovaním. S mechanickou podstatou konštrukcie však súvisí i nižšia odolnosť voči poškodeniu pri páde, či deformácii.
FOTO - MILAN GIGEL
Na spodnej časti diskovej jednotky sa rovnako ako na veľkom disku nachádza otvor pre tlakovú kompenzáciu. Pozornosti neujde ani uchytenie osi rotujúceho média v kovovej zosilnenej základni.
FOTO - MILAN GIGEL
Podobne ako ostatné konštrukčné detaily, i konektor rozhrania zostáva presne rovnaký ako pri pamäťových kartách. Bočné hrany disku sa však javia byť jemnejšie a náchylnejšie na ulomenie, ako je tomu pri jednoliatom ráme flash karty.
FOTO - MILAN GIGEL
Nosným médiom je magnetický rotujúci kotúč, ktorý je pri obojstrannom zázname rozdelený ako tradičný pevný disk na 512 bajtové bloky. Médium rotuje rýchlosťou 3600 otáčok za minútu, čo je jednou z príčin jeho pomalšej inicializácie ako pri flash kartách a vyššej enertetickej náročnosti. Aby bolo možné vyrovnávať dátové toky a zabezpečiť rýchlejšiu odozvu média, zabudovaná čipová obsluha je vybavená 128 kilobajtovou cache, ktorá sa využíva pre zápis. Priemerná prístupová doba dosahuje 12 milisekúnd, pričom rýchlosť zápisu dát v značnej miere závisí od toho, či sa nachádzajú hlavičky na vnútornej alebo vonkajšej časti diskovej platne. Rýchlosť tak dosahuje od 4,3 MB/s do 7,2 MB/s. Všetko však závisí i od možností zariadenia, do ktorého pamäťové médium vložite.
Z pohľadu napájania ide o pomerne úsporné zariadenie, ktoré dokáže pracovať s 3.3 i 5 voltovým napájaním s automatickým výberom pracovného režimu. Ak by sme však chceli hľadať rozdiely medzi diskovým médiom a pamätovou kartou, dopracovali by sme sa k jednoznačným záverom.
Mobilné zariadenia potrebujú typicky dvojnásobne dlhší čas pre ich štart, ako keby používali polovodičovú kartu. I keď sú to iba dve sekundy, niekedy môže byť rozdiel rozhodujúci Rýchlosť čítania a zápisu je o čosi pomalšia ako pri dnešnej generácii profesionálnych FLASH kariet, treba však poznamenať, že rozdiel nie je až taký dramatický a podľa polohy hlavičiek dosahuje od 20 do 30 percent nižšie hodnoty. Čo je však drobným povzbudením je fakt, že momentálne je dostupná už i úplne nová línia s označením 3K6, ktorá je oproti radu 3K4 približne o tretinu rýchlejšia, takže priepustnosti sa začínajú vyrovnávať.
Polovodič alebo magnetický kotúč? Nuž rozhodnutie závisí na každom individuálne. Neraz je to však otázka kompatibility a cena ktorá rozhoduje.
Dostupnosť http://online.asbis.sk
Orientačná cena: 5590 bez DPH