Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA. Vídate ich pohodené na uliciach či v trávnikoch pod oknami domov a pomaly aj na turistických chodníkoch.
Cigaretové ohorky sú najrozšírenejší druh odpadkov v prírode. Každoročne ich ľudia odhodia odhadom 4,5 bilióna.
Teraz britskí vedci zistili, že odhodené konce cigariet majú negatívny vplyv na rastliny.
Štúdiu zverejnili v časopise Ecotoxicology and Environmental Safety.
Jednoduchý experiment
Väčšina cigaretových ohorkov sa okrem papiera a tabaku skladá aj z filtra vyrobeného z umelého vlákna - acetátu celulózy. Tomu trvá celé roky, niekedy aj desaťročia, kým sa rozloží.
Aby výskumníci v novej štúdii zistili, ako ohorky vplývajú na rastliny, spravili jednoduchý experiment.

Nepoužité filtre a nedofajčené aj vyfajčené ohorky ponechali v kvetináčoch s čerstvo zasadenou trávou druhu mätonoh trváci a ďatelinou plazivou.
Bez ohľadu na to, aký ohorok bol v kvetináčoch, šance rastlín na vyklíčenie boli nižšie, než keď v ich blízkosti ohorky neboli. V prípade ďateliny sa šance znížili takmer o tridsať percent, pri tráve o desať.
Ohorky ovplyvnili tiež dĺžku stonky. Stonky ďateliny boli kratšie o necelých tridsať percent, stonky trávy o trinásť.
"Napriek tomu, že ohorky vídate pohodené na uliciach po celom svete, naša štúdia je prvá, ktorá ukázala ich vplyv na rastliny," píše v tlačovej správe hlavná autorka Dannielle Greenová z britskej Univerzity Anglia Ruskin v Cambridgi.
Spoločensky prijateľný odpad
Tráva aj ďatelina sú dôležitou súčasťou obživy dobytka, ako aj verejných zelených priestorov. Umožňujú život mnohým organizmom. Ďatelina je tiež dôležitá pre opeľujúci hmyz.
Na rastliny v štúdii zrejme vplývalo zloženie filtrov v ohorkoch. Na potvrdenie však musia vedci vykonať dodatočný výskum.

Súčasťou štúdie bol aj prieskum verejných priestorov.
Na niektorých miestach v Cambridgei výskumníci našli až 128 ohorkov na štvorcový meter. Išlo hlavne o okolie lavičiek a košov v parkoch.
"Zdá sa, že odhodenie ohorku je akýmsi spoločensky prijateľným spôsobom znečistenia. Musíme zvýšiť povedomie, že filtre z nich nezmiznú, ale dokážu spôsobiť v prostredí veľkú škodu," upozorňuje Greenová.