PRAHA. Na internete sa objavili falošné aplikácie, ktoré sa vydávajú za populárny nástroj pre úpravu fotografií FaceApp alebo za jeho vylepšenú verziu.
Mobilné zariadenie užívateľov infikujú programami pre nevyžiadanú reklamu alebo do nich stiahnu ďalšie škodlivé softvéry.
Uviedli to v piatok antivírusové firmy Kaspersky Lab a Eset.
Aplikácia FaceApp od ruských vývojárov Wireless Lab sa stala v posledných týždňoch hitom.
Pomocou nástrojov umelej inteligencie dokáže tvár na fotografii nechať zostarnúť, omladnúť, alebo dokonca zmeniť pohlavie.
V súvislosti s ňou sa ale objavilo aj varovanie pred narušením súkromia, pretože aplikácia posiela fotografie k úprave na servery mimo zariadení užívateľa.
Falošný FaceApp
Podľa dát firmy Kaspersky Lab sa s falošnou aplikáciou za posledné dva dni stretlo okolo 500 užívateľov.

Prvýkrát bol škodlivý program zistený v stredu 17. júla. Po stiahnutí aplikácie vydávajúcej sa za FaceApp z neoficiálnych zdrojov a jej nainštalovaní sa zobrazí falošné hlásenie o chybe.
Aplikácia sa následne zdanlivo odstráni, škodlivý modul MobiDash v nej obsiahnutý však v zariadení zostáva schovaný a zobrazuje reklamy.
V jednom z podvodov vytvorili útočníci podľa Esetu aj podvodnú webovú stránku, ktorá ponúkala nákup prémiovej verzie.
V skutočnosti podvodníci len klamú užívateľov a snažia sa ich prinútiť, aby klikli na nespočetné množstvo ponúk na inštaláciu ďalších aplikácií, reklám, prieskumov a podobne.
Užívateľ tiež dostane požiadavku na odsúhlasenie notifikácií z niekoľkých webových stránok.
Tieto notifikácie vedú užívateľa na ďalšie podvodné ponuky. Na stiahnutie vylepšenej verzie nabádajú aj videá na YouTube.
"Počas štvrtka sme zachytili viac ako dvestotisíc prípadov, keď sa používatelia stretli s falošnou verziou FaceApp Pro. Jedno z YouTube videí malo dokonca viac ako 150-tisíc prezretí a na odkaz so škodlivým kódom v ňom uvedenom kliklo viac ako 90-tisíc užívateľov," uviedol expert Esetu Lukáš Štefanko.
O takto vysokej miere preklikov môžu legitímne firmy podľa neho len snívať.
Antivírusové firmy preto nabádajú používateľov, aby aplikáciu sťahovali len z oficiálnych zdrojov.
FaceApp má preveriť aj FBI
Mali by sa tiež zaujímať o vývojárov, hodnotenia aj komentáre. Mali by mať tak v zariadení vhodný bezpečnostný program.
Americký senátor Chuck Schumer požiadal tento týždeň Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), aby sa aplikáciou FaceApp zaoberal, pretože má podozrenie, že program ohrozuje národnú bezpečnosť a právo Američanov na súkromie.
Schumer FBI upozornil, že FaceApp umožňuje správcom programu získať "úplný a neodvolateľný" prístup k osobným dátam a fotografiám užívateľov.
Petrohradská firma podľa moskovského rozhlasu tvrdí, že získané informácie nikomu neodovzdáva ani nepredáva.