SME

IBM ThinkCentre S50 - skladačka ktorej porozumie i "sekretárka"

Stolné počítače môžu byť aj malé a tiché. Niektoré z nich sú dokonca navrhnuté špeciálne pre podniky, aby ich mohli po hardvérovej stránke "servisovať" i menej technicky zdatní zamestnanci. Rozšírenie pamäte alebo výmena disku je hračkou. Viete ako vyzerá

také PC zvnútra? Takmer ako "LEGO".


FOTO - MILAN GIGEL

Stolný počítač IBM ThinkCentre S50 je omnoho menší ako jeho bežní kolegovia s rovnakým výkonom. Zapuzdrený je do špeciálne navrhnutého oceľového šasi, v ktorom je využitý každý centimeter kubický priestoru. I napriek tomu jeho útrobám nechýba prehľadnosť. Miniaturizované šasi šetrí drahocenný priestor na pracovnom stole, zaisťuje jednoduchšiu manipuláciu, možnosť uzamknutia do trezoru a vysokú prenositeľnosť. Telo počítača je o tri štvrtiny menšie v porovnaním s priemernými rozmermi vo svojej triede a pod LCD monitorom by ste si ho mohli pomýliť s podstavcom. Na stôl je možné uložiť ho na plocho, ale aj ako vežu. Srdcom počítača je procesor Intel Pentium 4 s technológiou HyperThreading, množstvo softvérových technológií a bezpečnostný čip, ktorý sa postará o kryptovanie a bezpečnú prácu s heslami. Nechýba ani možnosť identifikácie používateľa odtlačkami prsta. Nás však zaujíma hlavne jeho vyhotovenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane nájdete to, čo je pre vašu prácu najnevyhnutnejšie. Tlačidlá pre spustenie a reštart systému, konektory pre jednoduché pripojenie audio a USB periférií a optickú mechaniku zhodnú s tými, ktoré sa používajú do notebookov. Sieťovaný čelný panel naznačuje, že konštruktéri využili všetky možnosti na to, aby zaistili dokonalé chladenie vnútorného priestoru bez toho, aby museli vyrábať nadmerný hluk množstvom ventilátorov. Každý prvom má svoje dômyselné umiestnenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Pohľad na bočnú stranu naznačuje, že počítač je možné i bez použitia nástrojov otvoriť podobne, ako kufrík na batožinu. Dvojica tlačidiel na oboch stranách odistí vrchný kryt pre manipuláciu so systémom. Na to, aby sa však kryt dal otvoriť, potrebné je vlastniť kľúč od zámku. Ak dôjde o otvoreniu, udalosť sa navyše v systéme zapíše a sprostredkuje správcovi systému. Jednoduchosť manipulácie nie je na úkor bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel sa na prvý pohľad nijako podstatne nelíši od iných podobných systémov. Okrem otvorov pre ventiláciu, konektorového poľa a napájacieho zdroja tam nájdete jednu pozíciu pre vloženie rozširujúcej karty a otvor pre bezpečnostné zaistenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Ide o tradičný zosilnený otvor v ráme štandardu Kensington Lock. Keďže je šasi počítača dostatočne malé na to, aby ho niekto pri troch nepozornosti zo stola odcudzil, možnosť jeho pevného uzamknutia o stôl nie je na zahodenie. Obzvlášť tam, kde migruje množstvo návštevníkov. Zaujímavosťou je, že ide o funkčnú kombináciu s druhou mechanickou zábranou systému. Za otvorom sa skrýva priečne tiahlo závorovej poistky.


FOTO - MILAN GIGEL

V momente, keď systém uzamknete, závora sa posunie medzi mechanizmus pre otvorenie vrchného veka a systém zostane zablokovaný. Bez mechanického poškodenia sa do vnútra obsluha nedostane bez toho, aby za sebou nezanechala stopy. Cieľom nie je urobiť zo šasi nedobytnú bastilu, ale systém s istými pravidlami pre manipuláciu. Plastové vyhotovenie mechanizmu tomu napovedá. V žiadnom prípade to však neovplyvňuje pevnosť rámu v mieste otvoru pre uzamykací systém Kensington, ktorý dokonale zaistí PC na svojom mieste.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V čelnej časti PC sa nachádza tamper, čiže spínač ktorý aktivuje zápis do prevádzkového logu počítača i pri jeho vypnutí v momente, kedy sa kryt otvorí. Administrátor môže počas behu PC nastaviť automatický reštart alebo uzamknutie PC pri sňatí veka, alebo iba pasívne monitorovať, kto musel do útrob svojho PC zasiahnuť, či tak urobil oprávnene a či sa nestratila časť inventáru.


FOTO - MILAN GIGEL

Šasi je otvoriteľné v dvoch pántových osiach, ktoré zaisťujú dokonalý prístup ku všetkým súčastiam bezskrutkového systému. Všetko čo je vyhotovené zo svetlomodrého plastu slúži pre manipuláciu so zabudovanými komponentami a nahrádza to nielen skrutky, ale i úchopné body pre manipuláciu. I telefonická navigácia pri výmene disku či rozširovaní pamäte alebo inštalácie rozširujúcich kariet tak môže byť efektívna.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Do čelného panelu je zasadený ventilačný systém, optická mechanika a pevný disk. Jednoduchá a prehľadná kabeláž zaisťuje dátovú komunikáciu, napájanie a sprístupnenie čelných rozhraní a napájacích prvkov.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti šasi je umiestnený napájací zdroj, základná doska s komponentami, druhá polovica ventilačného systému a zopár montážnych prvkov. Všetko je umiestnené tak, aby to bolo dostupné a jednoducho identifikovateľné, či vymeniteľné.


FOTO - MILAN GIGEL

Optická mechanika je zasunutá do štandardizovaného UltraBay slotu s jeho tradičným aretačným systémom. Mechanika je jednoducho vysunuteľná, vymeniteľná a dá sa zasunúť do notebooku ThinkPad, či vymeniť medzi nimi navzájom podľa potreby.


FOTO - MILAN GIGEL

SkryťVypnúť reklamu

Pevný disk je pre zasunutý do plastovej klietky, ktorá je pomocou výstupkov pripevnená do otvorov, ktoré slúžia bežne na skrutkovanie. Plastový rám slúži na zasunutie do predpripravenej pozície v šasi.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane je rám prispôsobený pre jednoduché uchopenie rukou a jeho vytiahnutie z aretovanej polohy. Disky stolných systémov ThinkPad sú vybavené softvérovou technológiou Rescue and Recovery, ktorá ukryje časť kapacity pevného disku, na ktorej sa nachádza servisný sekundárny systém s nástrojmi pre zálohovanie a obnovu, ako aj zálohované dáta. Nechýbajú ani nástroje pre duplikovanie predkonfigurovaných inštalácií. Pevný disk je však identický s ostatnými. Ak by ste však chceli vidieť jeho kompletný obsah na inom PC, pomocou nástroja HGST FeatureTool je potrebné nastaviť disku jeho skutočnú kapacitu. Naopak, ak sa disk mení za iný, potrebné je z CD nosičov natiahnuť na neho preload so všetkými softvérovými nástrojmi. Ide o jednoduchú záležitosť ku ktorej sú potrebné 4CD nosiče.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čelná ventilačná jednotka je nakliknutá na kovovom ráme a tak ju jednoducho vytiahnete pre potreby prečistenia, alebo výmene po strate jej vlastností. V prašnom prostredí kancelárií bez kobercov je takýto servisný zákrok v istých časových intervaloch nutnosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Zaujímavé je, že samotný ventilátor je k plastovému rámu pripevnený prostredníctvom gumových medzičlánkov, ktoré eliminujú prenos vibrácií. Vidno, že "moddingové" doplnky je možné nájsť i v značkových počítačoch, pričom ide o opodstatnené a skutočne funkčné drobnosti, ktoré sa v skladačkách typicky nenachádzajú.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelný ventilátor okrem zaistenia prúdenia vzduchu vo vnútri PC za účelom jeho chladenia priamo naháňa chladnejší vzduch okolia na pasívny medený chladič procesora, ktorého účinnosť je zosilnená kovovým rámovým vzduchovodom. Tepelný výmenník je k soketu pripevnený dvojicou motýlikových skrutiek výklopného rámu. Opäť sa človek zaobíde i bez skrutkovača a nástrojov.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Upevňovací systém pre chladič je skôr doménou serverových systémov výšok 1-2U ako stolných systémov. Ide však o bezpečný systém s potrebnou funkcionalitou.


FOTO - MILAN GIGEL

Do jediného PCI slotu základnej dosky je zasunutý raiser (mostík rozhrania), ktorý umožňuje horizontálnu montáž rozširujúcej karty systému. Keďže grafika, sieťová karta, USB a ostatné rozhrania sú priamo súčasťou dosky, jeden rozširujúci slot by mal v kancelárii alebo na meracom pracovisku stačiť. Všetky montážne body sú výsuvné alebo otočné. Od zaistenia karty v slote až po zaistenie raisera v doske.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnom konektorovom ATX paneli sa nachádza drôtené očko, pomocou ktorého je možné po odistení celú základnú dosku vytiahnuť von zo šasi za účelom jej čistenia, výmeny alebo inšpekcie.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Doska je pripevnená k spodnému platu a môžete si na nej všimnúť zopár drobností. Napäťové stabilizátory s pasívnym chladením sú vyhotovené MOSFET technológiou, komponenty sú usporiadané tak, aby vo vnútri vzduch prúdil čo najefektívnejšie a sekundárny IDE radič je osadený neštandardným notebookovým konektorom. Kabeláž je centralizovaná na dostupných miestach.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací zdroj, ktorý je jednou z veľmi početných chýb stolných počítačov je tiež jednoducho demontovateľný a vymeniteľný za náhradný. Celá operácia pri jeho zlyhaní nezaberie viac ako 5 minút, čo minimalizuje pracovné prestoje v prostrediach s intenzívnou nepretržitou prevádzkou. Vašej pozornosti by nemala ujsť jeho kabeláž presne na mieru šasi. Navyše nie je ani jeden jediný konektor. Pri niektorých rozširujúcich kartách (hlavne meracích) by to mohlo vyvolať potrebu použitia Y kábla.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zdroj je netradične vybavený nasávaním vzduchu v jeho čelnej časti s možnosťou jednoduchej výmeny ventilátora a s pasívnym výfukom vzduchu na jeho zadnej časti.


FOTO - MILAN GIGEL

Prúdenie teplého vzduchu von zdrojom nie je jedinou cestou pre aktívne chladenie. V zadnej časti šasi sa nachádza ešte jedna ventilačná jednotka pripevnená gumovým medzičlánkom na plastovom ráme zasunutom do montážnych otvorov v kovovom šasi.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak sa zamyslíte nad celkovou konštrukciou, možno si položíte otázku, prečo sú počítače neustále také veľké ako pred desiatimi rokmi. Aj keď poskytujú omnoho vyššiu mieru rozširovateľnosti ako tento kancelársky systém, predsa len podstatná časť ich objemu zostáva iba vzduchom. Na trhu sú špeciálne ITX systémy, barebones či dokonca skrinky v tvare 43 cm HiFi komponentov. Ich cenová hladina je však vyššia ako pri plnoformátových ATX riešeniach. Potrvá tento fenomén i v budúcnosti, alebo príde s formátom BTX zmena? Zdá sa že nie.

SkryťVypnúť reklamu

Dostupnosť: www.ibm.sk
Systémy z línie ThinkCentre S50/51 sú modelovo konfigurovateľné podľa špecifických potrieb, od čoho sa odvíja aj ich cena.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 696
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 910
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 258
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 092
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 841
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 771
SkryťZatvoriť reklamu