SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Umelá inteligencia vytvorila prvý liek pre ľudí

Pravidelný podcast o novinkách z vedy.

Vypočujte si podcast

Podcast Zoom počúvate vďaka ESET Science Award. Pretože my aj Nadácia ESET chceme, aby bolo o výnimočnej vede a vedcoch, slovenských aj svetových viac počuť.

Privítajme príchod našich nových pánov... dobre, to si sem len tak odložím, pre prípad, veď viete, keby raz.

Ale teda, počítače už porážajú človeka v šachu aj v go, dokážu sa samé od seba učiť nové veci, dokonca si vytvoriť komunikáciu, ktorej nerozumieme. Ale teraz čosi užitočné: umelá inteligencia vytvorila historicky prvý liek určený pre ľudí. A významným spôsobom by tak mohla pomôcť v boji proti chrípke.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcaste ZOOM pozrieme na výskum, ktorý využil umelú inteligenciu pri navrhovaní liekov, zistíme, ako zvieratá reagujú na smrť a čo majú podobné s ľuďmi i ako to, bohužiaľ, vyzerá s ľadom v Antarktíde.

Krátke správy z vedy

Vedci po prvýkrát odstránili HIV z genómu živých zvierat. Myši vyliečili úpravou génov, pomocou CRISPR-Cas9 dokázali odstrániť z infikovaných myšacích buniek veľké fragmenty vírusovej DNA. Predstavuje to dôležitý krok k vynájdeniu lieku, ktorým bude možné vyliečiť infekciu aj u ľudí.

Prvé lietadlo pristálo úplne autonómne a to bez pomoci pozemných navádzacích systémov. Dokázali to výskumníci z Technickej univerzity v Mníchove. Na navigáciu použilo lietadlo systém GPS a orientovalo sa pomocou kamier, ktoré videli pristávaciu dráhu. Stroj si sám vypočítal zostupovú trajektóriu a pristál.

Skryť Vypnúť reklamu

Krvné testy by mohli jedného dňa predpovedať, či pacientom, ktorým akurát diagnostikovali rakovinu prsníka, hrozí v budúcnosti riziko, že sa im toto zákerné ochorenie môže vrátiť. Vedci teraz popísali mechanizmus, ako by raz takéto testy mohli fungovať.

Vedci zistili, že ak množstvo oxidu uhličitého v atmosfére prekročí určitú hranicu, povedie to ku kaskáde chemických odoziev, ktorých dôsledkom bude extrémne okysľovanie oceánov a masové vymieranie druhov. Výskumníci predpokladajú, že tento bod zlomu dosiahne planéta do konca tohto storočia.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na linku podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý týždeň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Skryť Vypnúť reklamu

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí. Vychádza každú sobotu.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami. Vychádza každý štvrtok

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Klimatická zmena

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Umelá inteligencia, Antarktída, Zoom | Týždenný vedecký podcast, Klíma
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.