SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Dnes v noci nastane čiastočné zatmenie Mesiaca

Zatmenie začne krátko po desiatej.

Ilustračné foto. Zatmenie Mesiaca.Ilustračné foto. Zatmenie Mesiaca. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Patrí medzi najkrajšie astronomické úkazy a tento týždeň uvidíme v noci z utorka na stredu 17. júla čiastočné zatmenie Mesiaca. Z nášho územia bude viditeľný celý priebeh.

"Mesiac v ten večer vychádza nad obzor okolo tri štvrte na deväť a už o polhodinu neskôr si všimneme jeho mierne tmavší ľavý okraj a čiastočné zatmenie začne krátko po desiatej," povedal astronóm Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov (SZA).

Do zemského tieňa vstúpi Mesiac v utorok o 22.02 h stredoeurópskeho letného času (SELČ). Maximum zatmenia nastane o 23.31 h, keď bude v tieni najväčšia časť Mesiaca. O 1. hodine po polnoci Mesiac zo zemského tieňa zasa vyjde.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vzniká zatmenie Mesiaca

Zatmenie Mesiaca vzniká vtedy, keď sa pri obehu okolo Zeme dostane do jej tieňa. Medzi dvoma rovnakými mesačnými fázami, napríklad od splnu po spln, uplynie približne 29,5 dňa.

Súvisiaci článok Ako začať s pozorovaním nočnej oblohy Čítajte 

"Pri každom splne zatmenie nenastáva, pretože dráha Mesiaca je sklonená voči dráhe Zeme o päť stupňov. Aj keď sa teda Mesiac ocitne voči Zemi v opačnej polohe ako Slnko, väčšinou je nad alebo pod týmto tieňom. Mesiac vstúpi do zemského tieňa iba v takom prípade, ak sú Slnko, Zem a Mesiac takmer na jednej priamke. Napríklad pri utorkovom zatmení sa to bude javiť tak, ako keby z neho bolo zhora kúsok odhryznuté," vysvetlil astronóm Rapavý.

Práve od toho, do akej miery Mesiac vstúpi do tieňa Zeme, závisí, či ide o zatmenie úplné alebo čiastočné. Špeciálnym prípadom sú polotieňové zatmenia. Úkaz sa prejaví iba miernym stmavnutím mesačného kotúča, ktoré nemusí byť voľným okom vôbec pozorovateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Úplné zatmenie sa začína podobne ako čiastočné, no do tieňa sa napokon ponorí celý mesačný kotúč. Napriek tomu je však viditeľný, pričom má tmavosivú až tmavooranžovú farbu. Príčinou je ohyb svetelných lúčov v zemskej atmosfére.

"Tieň Zeme má kužeľovitý tvar a vo vzdialenosti Mesiaca od Zeme má priemer niečo vyše deväť tisíc kilometrov. Priemer Mesiaca je 3476 kilometrov. Znamená to, že pri úplnom zatmení sa do tieňa celý Mesiac schová. Pri utorkovom zatmení prejde len južnou časťou tieňa, teda bude zatemnená len viac než polovica Mesiaca," doplnil Pavol Rapavý.

Súvisí so zatmením Slnka

Utorkové zatmenie mesiaca do istej miery súvisí s nedávnym zatmením Slnka, ktoré 2. júla pozorovali v oblasti Južného Pacifiku a v Čile.

"Mesiac bol vtedy v nove blízko ekliptiky, teda blízko uzla svojej dráhy. A blízko neho je aj teraz, keď prešiel na opačnú stranu Zeme, teda čiastočne tieto javy súvisia. Zatmenie 2. júla bolo unikátne aj tým, že prechádzalo významným Európskym južným observatóriom (ESO) v LaSille v Čile," povedal astronóm.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Obnovili viac ako sto rokov starý film zo zatmenia Slnka Čítajte 

Pri zatmeniach Slnka sa Mesiac dostane medzi Slnko a Zem, čiže všetky tri telesá sú na jednej priamke. Do roka nastane takáto situácia dva až päťkrát, úplné zatmenie Slnka je však zo Zeme pozorovateľné len v úzkom páse, v takzvanom páse totality.

"Tieň Mesiaca na Zemi je veľký len vyše sto kilometrov, teda len z týchto miest, kde dopadá mesačný tieň na povrch Zeme, môžeme pozorovať úplné zatmenie Slnka. Zatiaľ čo zatmenie Mesiaca je úkaz, ktorý nastáva na Mesiaci, teda z ktoréhokoľvek miesta na našej planéte, kde je Mesiac práve nad obzorom, toto zatmenie vidíme," dodal astronóm Pavol Rapavý.

Úplné zatmenie Slnka na konkrétnom mieste Zeme možno vidieť priemerne raz za 375 rokov. V strednej Európe to bolo naposledy 11. augusta 1999. Z územia Česka a Slovenska bude úplné zatmenie Slnka pozorovateľné znovu až 7. októbra 2135. Častejšie sa vyskytujú čiastočné zatmenia - málo výrazné zatmenie bude na Slovensku 10. júna 2021. Pri ďalšom 25. októbra 2022 by mala byť v tieni asi tretina slnečného disku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vesmír

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Mesiac, Pozorovanie oblohy
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.
Stredajšie pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka bolo zrušené.
Stĺpček Petra Schutza

Kočnerov príbeh sa neskončí ani o mesiac

Akokoľvek senát rozhodne, posledné slovo padne na Najvyššom súde.

Peter Schutz.

Súd odložil rozsudok v prípade vraždy Kuciaka

Pojednávanie odložili o mesiac.

Marian Kočner.

Neprehliadnite tiež

Archeologička Andrea Slaná z Považského múzea v Žiline sa venovala výskumu nečakane objavenej krypty pod žilinskou Katedrálou najsvätejšej trojice.
Podcast Pravidelná dávka

Potrebuje veda inteligentného dizajnéra?

Ako vzniklo hnutie inteligentného dizajnu, aký je jeho argument a do akej miery je presvedčivý.

Podcast Klik

Klik: Čo je cloud a sú tam vaše dáta v bezpečí?

Všetko, čo ste chceli vedieť o cloude a bezpečnosti.

Podcast Klik
William English bol spoluvynálezca počítačovej myši.