OUAGADOUGOU. Vedci v západoafrickej Burkine Faso vypustili v rámci kampane proti malárii geneticky modifikované komáre.
Informoval o tom server BBC. Pokus má slúžiť na lepšie pochopeniu ochorenia, hmyz sa podľa výskumníkov nedokáže rozmnožovať.
Kritici projekt spochybňujú
Vedci pracujú pod hlavičkou projektu Target Malaria a štátneho Výskumného inštitútu pre zdravie (RIHS). Komárie samčeky vypustili v mestečku Bana na západe Burkiny Faso.

Hoci vypustenie hmyzu schválili štátne úrady, projekt časť vedeckej komunity spochybňuje. Podľa nej nie je isté, či výskum prinesie nejaké výsledky, a obáva sa zdravotných rizík.
Podľa Target Malaria je cieľom projektu poskytnúť výskumníkom cenné dáta na boj s chorobou, a nie okamžite znížiť jej výskyt.
RIHS potvrdil, že vypustenie komárov do voľnej prírody spĺňa všetky etické a regulačné podmienky. S pokusom súhlasili aj predáci miestnej komunity.
Výskum s modifikovanou hubou
Maláriu spôsobuje baktéria prenášaná samičkami komárov Anofeles. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že ročne sa ňou nakazia viac ako dva milióny ľudí, takmer štvrtina chorobe podľahne.
Najviac ohrození sú obyvatelia subsaharskej a tropickej Afriky, obzvlášť deti do piatich rokov.
V Burkine Faso v minulom roku na maláriu zomrelo vyše 4000 ľudí, v štáte s populáciou 1,5 milióna ochorelo viac ako 12-tisíc ľudí.
V máji sa v krajine uskutočnil iný výskum, ktorý testoval geneticky modifikovanú hubu schopnú zabíjať prenášačov malárie - komáre rodu Anopheles.
Pre potvrdenie laboratórnych testov postavili falošnú dedinu zakrytú moskytiérou, aby sa tam nedostali iné komáre z okolia.
Huba v takomto pokusnom prostredí úspešne zahubila veľkú časť prenášačov, zároveň neohrozila ostatný hmyz.