Tvorcovia umelej inteligencie budú mať veľký vplyv na budúcnosť a preto by mali svoje schopnosti využívať na dobro, hovorí v rozhovore pre SME OREN ETZIONI. Ten vedie Allenov inštitút pre umelú inteligenciu. Jej výskumu sa venuje celý život, on stanovil pojem strojové čitanie, vytvoril aj prvý agregátor, ktorý porovnával ceny v rôznych elektronických obchodoch.
V rozhovore, ktorý vznikol na konferencii Globsec, hovorí aj to, prečo nevieme skopírovať ľudský mozog, prečo je ročné dieťa autonómnejšie ako najmodernejšie stroje a prečo umelá inteligencia tak skoro neovládne svet.
Videli sme, že umelá inteligencia už píše niektoré spravodajské texty. Bude o niekoľko rokov robiť aj takéto rozhovory?
Nie. Hollywood v nás filmami ako Terminátor vytvoril nesprávne chápanie schopností umelej inteligencie. Umelá inteligencia je veľmi úspešná vo veľmi špecifických oblastiach, napríklad pri hraní hry go alebo pri rozoznávaní tvárí, ale komplikovanejšie a všeobecnejšie používanie jazyka bude pre umelú inteligenciu ešte dlho nezvládnuteľné. Takže vaša práca je z pohľadu umelej inteligencie zatiaľ v bezpečí.
Táto záruka platí na desať rokov alebo navždy?
Z pohľadu vytvárania správ a rozprávania príbehov sa podľa mňa nemusíte ničoho obávať aj viac ako desať rokov. Môj brat je chirurgom a pri jeho práci už vidíme, že niektoré mechanické veci na konci operácie zvládla lepšie robot. Je presnejší a dôslednejší ako ľudský chirurg.

Podobne to bude možno aj pri novinároch, umelá inteligencia môže už o niekoľko rokov pomáhať pri kontrole gramatiky alebo overovaní faktov. Tú najdôležitejšiu časť vašej práce – premyslieť, ktoré otázky sú tie správne – to tak skoro nezvládne. Pablo Picasso má slávny citát, keď povedal, že počítače sú nepoužiteľné, lebo vedia len odpovedať na otázky, ale nevedia ich klásť. Vy otázky kladiete.
Na konferencii Ted ste pred pár rokmi povedali, že váš šesťročný syn je autonómnejší ako najvyvinutejšia umelá inteligencia. Koľko rokov má z tohto pohľadu súčasná umelá inteligencia?
Toto má dve časti. Jednou je otázka autonómie, ktorá je veľmi limitovaná. Zoberte si napríklad program AlphaGo, ktorý vie veľmi dobre hrať go, ale sám nevie rozhodnúť ani o tom, či má hrať ďalšiu hru go. Nie je veľmi autonómny.