SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Ako sa od praveku menilo objavovanie a používanie chemických prvkov

Periodická tabuľka má 118 prvkov.

Periodická tabuľka vo vedeckom múzeu v japonskom meste Nagoja.Periodická tabuľka vo vedeckom múzeu v japonskom meste Nagoja. (Zdroj: WIKIMEDIA CC)

V roku 2019 oslávila Mendelejevova periodická sústava úctyhodných 150 rokov. V súčasnosti obsahuje 118 chemických prvkov, ktoré sú začlenené do siedmich periód.

Objavovanie chemických prvkov sa začalo už v kamennej dobe a pokračuje doteraz.

Prečítajte si tiež: Najstaršiu periodickú tabuľku na svete našli pri upratovaní Čítajte 

V úplnom závere kamennej doby sa na scéne objavil prvý chemický prvok, ktorý ľudia začali cielene využívať: meď. Najstaršie medené nálezy pochádzajú z obdobia okolo roku 9 000 pred naším letopočtom. Z medi sa zhotovovali napríklad sekerky alebo nátepné doštičky, chrániace pred úderom tetivy luku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj známy ľadový muž Őtzi, ktorého múmiu našli v ľadovci v roku 1991, mal pri sebe takúto medenú sekerku. Vo svojej dobe to bol extrémne drahý predmet a zrejme ostane navždy tajomstvom, prečo ho jeho vrah o ňu neolúpil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po medi prišlo železo

Spojením medi a cínu vznikla zliatina známa pod názvom bronz, ktorá má oveľa širšie použitie ako čistá meď. Bronz dal meno aj ucelenej epoche – bronzovej dobe. Národy z tohto obdobia ešte nepoznáme, ale rozlišujeme niekoľko archeologických kultúr.

Prečítajte si tiež: Chémia ukrýva tajomstvo. Posledný prvok je v nedohľadne Čítajte 

Jednou z najvýznamnejších na území Slovenska bola kyjatická kultúra. Typické pre ňu bolo napríklad využívanie prírodných útvarov ako svätýň. Svedčia o tom nálezy napríklad v Silickej ľadnici, jaskyni Babská diera alebo Majda-Hraškovej jaskyni.

V blízkosti dnešnej obce Radzovce, neďaleko Lučenca, stála osada kovolejárov, ktorí dokázali vyrábať špičkové výrobky z bronzu. Dokonale ovládali nastavenie správneho pomeru medzi meďou a cínom, aby dosiahli potrebné vlastnosti, ktoré daný výrobok vyžadoval.

SkryťVypnúť reklamu

Osada zanikla násilným spôsobom. Uprostred rozhádzaných medených výrobkov sa našiel železný meč. Nový kov, nová éra: železná doba.

Národy ovládajúce tajomstvo výroby železa začali postupne vytláčať tie ostatné. Vďaka antickým historikom poznáme už aj mená národov z tohto obdobia: Skýti, Kiméri alebo Kelti.

Dvanásť prvkov stredoveku

Na konci stredoveku obsahovala pomyselná periodická tabuľka okrem už spomínaných prvkov aj uhlík, síru, zinok, striebro, antimón, zlato, ortuť, olovo a arzén.

Ten je najmä u čitateľov detektívok známy ako jed. Jeho zlúčeniny boli pravdepodobne známe už v praveku, ale v čistej podobe ho izoloval nemecký alchymista Albertus Magnus (1193 – 1280) okolo roku 1250.

Popularita arzénu medzi travičmi spočívala práve v tom, že jeho prítomnosť v tele nebolo možné preukázať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mních, ktorý dodržiava celibát, môže mať evolučný význam.

Asexualita a celibát nie sú to isté.


16 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 18 h

Jednoducho zbytočne drahý luxus.


23. jan

Na Zemi je už aj plastisféra.


26. jan
SkryťZatvoriť reklamu