Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Bola to obyčajná streda na výskumnej lodi. Vedci si prezerali nahraté zábery a videli to, čo vždy, teda krevety a ďalšie malé živočíchy. A potom sa zjavilo čosi iné.
Pred kamerou sa zrazu z tmy zhmotnili chápadlá kalmára obrovitého (Architeuthis dux), jedného z najväčších hlavonožcov. Zábery týchto živočíchov v prirodzenom prostredí sú veľmi vzácne, keďže žijú v úplnej tme.
Nechýbalo však veľa a o vzácne zábery mohli vedci prísť. Ani nie pol hodiny po nečakanom objave do lode udrel blesk. Výskumníci sa rýchlo uistili, že sú v poriadku a hneď potom začali zisťovať, či neprišli aj o video. Záznam našťastie prežil.

Živočícha nahral kamerový systém Medusa v hĺbke 759 metrov, približne 160 kilometrov od mesta New Orleans. Ide o prvé pozorovanie vo vodách Spojených štátov.
Systém je navrhnutý tak, aby červené svetlo z neho pripomínalo viditeľné žiarenie živých organizmov. Zariadenie teda nevyrušuje hlbokomorské živočíchy.
"To, čo kedysi boli hrozivé príšery, sú dnes zvedavé a ohromné tvory, z ktorých sa tešíme," píšu výskumníci z Národného úradu pre oceán a atmosféru.
Kalmár na videu je zrejme mláďa, jeho veľkosť odhadli na tri až 3,7 metra. Samice dorastajú podľa odhadov do dĺžky trinásť metrov, samce do desať.