BRATISLAVA. Zvyčajne je to iba Saturn, ktorý sa z planét slnečnej sústavy zobrazuje s prstencami. No ani zďaleka nie je jediný.
Nová štúdia amerických astronómov vďaka nečakanému zisteniu odhalila viac práve o trinástich prstencoch Uránu.
Štúdiu zverejnia v časopise The Astrophysical Journal, zatiaľ je dostupná na webe arXiv.
Veľmi chladné prstence
Prstence majú okolo seba aj Jupiter, Urán a Neptún. Sú však veľmi nepatrné. Dajú sa pozorovať buď veľmi výkonnými ďalekohľadmi, alebo prelietavajúcimi sondami.

Odrážajú totiž veľmi málo viditeľného svetla, respektíve blízko infračerveného žiarenia, ktoré sa tiež používa na prieskum našej sústavy.
Aj preto boli vedci prekvapení, keď sa prstence ukázali v údajoch z tepelného prieskumu atmosféry Uránu.
"Boli sme ohromení, keď prstence tak jasne vyskočili, keď sme prvýkrát očistili údaje," píše v tlačovej správe astronóm Leigh Fletcher.
Vďaka údajom mohli vedci po prvýkrát zmerať teplotu útvarov, ktorá je mínus 196 stupňov Celzia.
Chýbajú prachové častice
Prstence okolo Uránu nie sú ani veľmi veľké. Najjasnejší a najhustejší epsilon má od dvadsať do sto kilometrov. Pre porovnanie, Saturnove môžu mať stovky až tisíce kilometrov.

Pozorovanie ukázalo ešte jednu zvláštnosť prstencov okolo Uránu. Pozostávajú iba zo skál veľkých ako golfová loptička. Neobsahujú žiadne prachové či drobnejšie čiastočky.
Tie sa skôr nachádzajú vo vrstvách medzi prstencami.
Saturnove prstence napríklad pozostávajú z čiastočiek a úlomkov rôznych veľkostí, od tisíciny milimetra až po niekoľkometrové. Jupiterove a Neptúnove sú zase prachové.