SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Ponorka Boaty McBoatface odhalila, ako sa ohrievajú oceánske hlbočiny

Antarktické vetry sú silnejšie.

Výskumná ponorka Boaty McBoatface.Výskumná ponorka Boaty McBoatface. (Zdroj: Povl Abrahamsen, British Antarctic Survey)

BRATISLAVA. Ponorka Britského antarktického prieskumu mala dostať meno po významnom vedcovi či udalosti. Jeden nevinný vtip viedol k tomu, že verejnosť pre prieskumné plavidlo nakoniec vybrala meno Boaty McBoatface.

Prečítajte si tiež: Psy mali ísť po ľade, brodili sa vo vode. Fotka ukazuje topenie Grónska Čítajte 

Vtipné meno však nestojí v ceste veľkým vedeckým objavom.

Autonómna ponorka už pri svojej prvej plavbe odhalila dôležité spojenie medzi silou antarktických vetrov a otepľovaním morí.

Výsledky štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise PNAS povedú k spresneniu predpovedí účinkov klimatickej zmeny na rastúce hladiny morí.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá misia ponorky Boaty McBoatface sa konala v apríli 2017. Počas cesty merala teploty, slanosť a turbulencie vody na dne Južného oceánu pri Antarktíde.

Dáta, ktoré Boaty zozbieral, spojili výskumníci s výsledkami z prieskumnej lode Jamesa Clarka Rossa. Odhalili tak dosiaľ neznámy mechanizmus otepľovania vody v hĺbkach.

Za posledné desaťročia v antarktickej oblasti výrazne zosilneli vetry. Môže za to diera v ozónovej vrstve nad Antarktídou a tiež zvýšené hladiny skleníkových plynov v ovzduší.

Plavidlo Boaty McBoatface zistilo, ako silný vietor vedie k otepľovaniu vody a tiež k zvyšovaniu hladín morí.

Silné vetry totiž v Južnom oceáne zvyšujú hlbokomorské turbulencie. Tie spôsobujú, že teplá voda v stredných hĺbkach sa premiešava so studenou vodou v hlbočinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledkom je otepľovanie vody pri oceánskom dne, čo výrazne prispieva k nárastu hladiny morí. Odhalený mechanizmus chýbal v doterajších modeloch, ktoré predpovedajú vplyv globálneho otepľovania na svetové oceány.

"Naša štúdia je dôležitým krokom k pochopeniu toho, ako zmena klímy vo vzdialených a nehostinných antarkrických vodách ovplyvní otepľovanie oceánov ako celku a vzostup hladiny morí," píše v tlačovej správe univerzity v Southamptone vedúci výskumného projektu Alberto Naveira Garabato.

DOI: 10.1073/pnas.1904087116

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štart lode SpaceX s vesmírnymi turistami.

Loď vystúpi do výšky 575 kilometrov, posádka pobudne vo vesmíre tri dni.


TASR 23 h

Bude pršať presne o 1200 rokov?


a 1 ďalší 15. sep
Skryť Zatvoriť reklamu