SME

V prstencoch Saturnu objavili nové útvary

Misia Cassini skončila v roku 2017.

Výrez zo záberu, ktorý urobila sonda Cassini v roku 2017 ukazuje vlny, ktoré vytvára drobný mesiac Daphnis v medzere Saturnovho prstenca A.Výrez zo záberu, ktorý urobila sonda Cassini v roku 2017 ukazuje vlny, ktoré vytvára drobný mesiac Daphnis v medzere Saturnovho prstenca A. (Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Misia Cassini sa skončila v roku 2017, no zozbierané dáta z jej vnorenia do atmosféry druhej najväčšej planéty slnečnej sústavy stále prinášajú nové vedecké zistenia o Saturne.

Štúdia v najnovšom čísle vedeckého časopisu Science opisuje nové poznatky o prstencoch v poradí šiestej planéty od Slnka.

Štyri zábery z posledných okamihov misie ukazujú nové útvv prstencoch a tiež rozdiely v ich chemickom zložení.

Pracovníci misie Cassini pozorovali, ako mesiac Dafnis ovplyvňuje materiál v prstenci A, okrem toho sledovali aj vonkajší prstenec F. Všimli si v ňom útvary vytvorené nárazom, ktoré mali rovnakú dĺžku i orientáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme ich spôsobila skupina telies, ktoré do prstenca vrazili v rovnakom čase. Naznačuje to, že prstence sú tvarované materiálmi, ktoré obiehajú Saturn a nie sú pozostatkami komét obiehajúcich okolo Slnka.

Zaujímavé sú tiež zistenia o zložení prstencov, ktoré skúmal spektrometer na palube sondy Cassini. Vytvoril ich spektrálnu mapu vo viditeľnej aj infračervenej vlnovej dĺžke.

Prečítajte si tiež: Saturn prichádza o svoje krásne prstence. Premenia sa na dážď Čítajte 

Prstence tvorí najmä vodný ľad, no údaje sondy vylúčili, že by sa v nich nachádzal čpavkový či metánový ľad.

Spektrometer nenašiel ani organické zlúčeniny. Vedcov to prekvapilo, pretože Cassini pri prelete cez prstenec D detegovala ich prítomnosť.

"Ak by tam boli organické zlúčeniny vo veľkých množstvách - aspoň v hlavných prstencoch A, B a C - videli by sme ich," píše v tlačovej správe Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Phil Nicholson, pracovník misie Cassini. "Nie som presvedčený, že sú hlavnou zložkou týchto prstencov."

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1126/science.aau1017

Vesmír

Elon Musk.

Tento muž je otvoreným nepriateľom EÚ, vraví nemecký europoslanec.


SITA
Ilustračné foto

Sonda mala skúmať Venušu, porucha ju uväznila na vysokej eliptickej obežnej dráhe okolo Zeme.


TASR 2
Lokalita známa pod názvom Boca Chica.

Naplnil sa tým jeden z dlhoročných snov Elona Muska.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu