BRATISLAVA. Vďaka povedomiu o znečistení plastami sa čoraz viac využívajú kompostovateľné či biologicky rozložiteľné alternatívy plastov na jedno použitie.

Dve nedávne štúdie však ukazujú, že označenie "biologicky rozložiteľný plast" nemusí vždy platiť, a že aj z takýchto materiálov sa môžu do prírody uvoľňovať nebezpečné chemikálie.
Vedci preto zdôrazňujú, že aj náhrady plastov musia podliehať normám. A krajiny musia pre ľudí vytvoriť podmienky, aby sa biorozložiteľných materiálov mohli správne zbavovať.
Chemikálie v komposte
Ak má materiál nápis kompostovateľný, ľudia čakajú, že sa v komposte bezpečne rozloží a stane sa zdrojom živín pre rastliny.
Či je to skutočne tak, overoval výskum z májového čísla časopisu Environmental Science & Technology Letters.
Náhrady plastov
Slová kompostovateľný a biologicky rozložiteľný by sa nemali zamieňať.
- Biodegradovateľný plast sa rozkladá pri pôsobení mikroorganizmov. Nemusí byť automaticky kompostovateľný.
- Kompostovateľné plasty sú podskupinou biorozložiteľných plastov. Môžu sa kompostovať v priemyselnej kompostárni.
- Oba druhy by sa mali rozkladať na oxid uhličitý, metán, vodu, biomasu a anorganické zlúčeniny.
Vedci skúmali komposty z desiatich amerických odpadových spoločností. Sedem z nich prijímalo do kompostu aj kompostovateľné obaly na jedlo, zvyšné tri ich neprijímali.
Kompostovateľné materiály často obsahujú chemické zlúčeniny zvané perfluoroalkyly. Pomáhajú odpudzovať vodu a olej. Výskum ukázal, že chemikálie sa pri kompostovaní nerozložia.
Mikróby prítomné v komposte rozložia viaceré chemikálie, no perfloroalkyly premieňajú iba na ďalšie skupiny rovnakej zlúčeniny.
Keď sa neskôr kompost použije pri hnojení, rastliny môžu do seba perfluoroalkyly vstrebať a tie sa nakoniec môžu nahromadiť v ľudskom tele.